Velika planina

v Kamniških Alpah

 

Velika Planina je gorska planota v Kamniških Alpah, v bližini mesta KamnikKamnik, od Ljubljane oddaljena samo 30 km. Je planina v pravem pomenu besede, posejana s pastirskimi stanovi in počitniškimi hišicami. Razen za pašo v poletnih mesecih, služi preko vsega leta kot planinsko rekreacijsko področje.

Vsebina

Kamniške Alpe
Velika planina
Turizem
Dostop

Dostop iz Stahovice

Dostop z avtomobilom preko Dovje ravni

 


Fotografije

Planina
Planina v juniju
Zima 2001/02  
Zima 2005/2006
Koče
Flora

 

Zanimivosti skozi čas

Zanimivosti

Nekoč pomembni dnevi na Veliki planini
Stari pastirski jedilnik
Izročilo Velike planine

  Literatura s podatki oVeliki planini  

 

  Kamniške Alpe

Masiv Kamniških Alp, katerega del je planota Velika planina, predstavlja skrajni vzhodni del južnih Alp. S svojo lego Slovenija severno od prestolnice Slovenije - Ljubljane, oddaljena od nje le 30 km, in enostavnim dostopom, je idealno turistično rekreativno področje Slovenije.

Gorske doline; n.pr. Logarska dolina, dolina Kamniške Bistrice in druge, segajo v osrčje gora in so tako naravna izhodišča za planinske ture na vrhove. Vrhovi in severna pobočja sestavljajo strme skalnate stene, južna pobočja pa so položnejša in približno do višine 1700 m poraščena z gozdom. Številne planinske koče, predvsem na sedlih, omogočajo bolj ali manj zahtevne planinske ture. Gorski vrhovi Kamniških Alp (Grintovec, Kočna, Skuta ...) se dvigajo do višine 2558 m.

Manj zahtevnim obiskovalcem nudijo Kamniške Alpe na planinah, kot so Jezersko, Krvavec, Dol in Velika planina, ki so brez truda dostopne s sodobnimi žičnicami ali po lagodnih planinskih poteh, možnost planinske rekreacije s sprehodi, raziskovanji narave .... Predvsem Velika planina Pastirsko naselje na Veliki planini, kot obširna gorska planota, na kateri je še vedno ohranjeno planšarstvo, je idealno okolje za rekreativni turizem, tako v letnem kot zimskem času.

  Velika planina

Dolino Kamniške Bistrice, ki sega v osrčje Kamniških Alp, obdaja na eni strani masiv Krvavca, na drugi strani pa Velika planina Pastirsko naselje na Veliki planini. Obsežna planota s pašniki, manjšimi gozdovi, brezni, podzemeljskimi jamami, leži na višini med 1400 in 1640m. Planino že stoletja uporabljajo za letno pašo živine, predvsem govedi. Posejana je s pastirskimi stanovi in lesenimi kočami z značilno arhitekturo. Stanovi so razporejeni po planini in sestavljajo posamezna naselja - Velika planina, Mala planina, Gojška planina, Tiha dolina ... Ta so v poletnih mesecih naseljena s pastirji in njihovimi čredami, pozimi pa nekatere služijo najemnikom - turistom.

Arhitektura koč je edinstvena.Okrog osrednjega bivalnega dela sta dve, pri manjših kočah polkrožni, pri večjih štirikotni lopi, namenjeni živini. Gradnja je v celoti lesena, pokriva pa jo prav tako lesena streha, krita s skodlami ('šinklni').

Na obronkih pašnikov, med gorskim borovjem, so turistična naselja s kočami z arhitekturo podobno pastirski. Turistične koče imajo prav tako osrednji del in lopi, namenjeni pomožnim prostorom.

Turizem

Planina daje idealne možnosti tako za letni kot tudi za zimski turizem. Od pomladi do zime nudi pestre sprehode po planini, od enega pastirskega naselja do drugega, čist gorski zrak, bogato alpsko floro in lepe razglede. Je tudi izhodišče za gorske ture po Kamniških Alpah.

Pozimi omogoča družinsko smučanje oziroma smučarske teke, saj položnejši tereni ne zahtevajo večjega smučarskega znanja.

Poleg že omenjenih pastirskih koč, pozimi namenjenih turistom, in turističnih naselij, je na planini tudi s hotel ob zgornji postaji gondolske žičnice na Šimnovcu ter več planinskih koč (Domžalski dom, Domžalski dom Dom na Mali planini, Dom na Mali planini ...) oskrbovanih preko vsega leta. Precej koč v turističnih naseljih je na voljo obiskovalcem kot počitniški apartmaji  Informacije - Rezervacije . Precej domov, oziroma koč, ima elektriko in omogočajo vse planinsko udobje.

Dostop

Najenostavnejši dostop do Velike planine je z gondolsko žičnico iz doline Kamniške Bistrice, Dom v Kamniški Bistriciki obiskovalce pripelje na rob planine - Šimnovec, od tu pa sedežnica do samega vrha planine. Do postaje žičnice je redna avtobusna povezava iz Kamnika (7 km), oddaljenega od Ljubljane komaj 25 km. Z njo ga vežejo redne avtobusne in železniške povezave.

Za bolj pohodniško zavzete obiskovalce, povezuje planino z dolino več planinskih poti, ki zahtevajo okrog 2 uri hoje po zmerno strmem terenu. Optimalno izhodišče je iz začetka doline Bistrice, iz Stahovice, od koder vodi zložna pot mimo romarske cerkvice sv. Primoža Romarska cerkev sv.Primoža, delno po gozdu delno pa že po pravem planinskem okolju.

 

Ste          ti obiskovalec.

Vpis v knjigo gostov    Pogled v knjigo

Avtor: Vanda in Bojan Rebolj
Števec obiskov b_rebolj@siol.net

V domačo stranV domačo stran V domačo stran Nazaj Na začetek Na začetek

Zadnja sprememba strani: 10. 01. 2006