Zpet na prvni stranku Ceskeho koutku

SHON - Czech corner


Druhy rozhovor s Jirim Sosackem (o 30. promenarske konferenci v Brne)

Jana Polivkova-Hrachova

JPH (Jana Polivkova-Hrachova): Dobry den, vitam vas v nasi svobodne zemi.

JS (Jiri Sosacek): Dekuji pekne.

JPH: Jeeee, pane Sosacku, vy mate dneska mimoradne veselou naladu!

JS: Mam k tomu dobry duvod. Rozesmal jsem princeznu!

JPH: Jak jste to dokazal?

JS: Stacilo, abych ji rekl, jakou mzdu dostavaji od statu vedecti pracovnici v Ceske republice.

JPH: Pry jste k nam tentokrat prijel na kolobezce.

JS: Prijel a neprijel.

JPH: Jak to?

JS: Vydal jsem se na cestu s moji kolobezkou, ale uz ji nemam. Na hranicich, hned na vasi celnici, jsem musel na zachod a nez jsem se vratil, nekdo mi ji ukradl.

JPH: Jak jste se dostal do Brna?

JS: Pesky, po dalnici.

JPH: Coze, vy jste sel pesky po dalnici?

JS: Kdyz mohou po vasi dalnici chodit prasata, proc bych tam nemohl jit ja?

JPH: Jake to bylo v Brne?

JS: Do Brna jsem prisel ve ctvrtek vecer. Byla uz tma. Ubytoval jsem se hned na kraji mesta v hotelu Anthropos.

JPH: Ale Anthropos neni hotel.

JS: Co to tedy je?

JPH: Anthropos je muzeum pravekeho cloveka a lovcu mamutu.

JS: Aha, tak proto tam ten recepcni mel tak dlouhe kly! A propos, vite, co znamena slovo anthropos?

JPH: Nevim.

JS: Pry to znamena "ten, ktery se diva vzhuru".

JPH: To muze byt i hvezdar.

JS: Ano, jiste.

JPH: Tim se dostavame k hlavnimu tematu naseho rozhovoru, tedy ke tricate brnenske konferenci o vyzkumu promennych hvezd. Mohl byste popsat svoje zazitky z teto konference?

JS: Konference se konala od patku do nedele, 6. az 8. listopadu 1998, v arealu Hvezdarny a planetaria Mikulase Kopernika v Brne na Kravi hore. Z celkem asi 70 ucastniku byla vetsina amateru, kteri prijeli z ruznych mist Cech a Moravy. Profesionalove se ale konference zucastnili take. Ze zahranici tam bylo pet profesionalu ze Slovenska, jeden amater z Polska a ja.

JPH: Bylo nejak znat, ze to je uz tricata konference, myslim vzhledem k tomu, ze tricitka je prece jenom kulate cislo?

JS: Ani bych nerekl. Naopak, na ucastniky kteri tam byli take o rok drive, musela letosni konference pusobit dosti skromnym dojmem. Konferenci zahajil reditel brnenske hvezdarny a planetaria, Dr. Mikulasek, v patek vecer v 18 hodin. Vecerni program vyplnila prednaska o vysledcich pozorovani zakrytovych dvojhvezd na hostitelske hvezdarne. Dva jeji zamestnanci, Dr. Zejda a Ing. Safar, jsou pilnymi pozorovateli, a proto mohli ukazat radu svetelnych krivek ziskanych pomoci jejich 40 cm dalekohledu vybaveneho CCD kamerou. Nektere z techto krivek pak srovnavali s krivkami ziskanymi vizualne.

JPH: Pan Rudolf Novak napsal do internetovych Astronomickych novin c.108 o Dr. Zejdovi a Ing. Safarovi, ze "autorum se podarilo opravdu ziskat zajimava data, skoda jen, ze si s nimi moc nevedi rady".

JS: Pozorovani s CCD kamerou probihaji na brnenske hvezdarne teprve kratkou dobu a k jejich zhodnoceni muze dojit az za delsi cas.

JPH: Nicmene pan Novak byl jineho mineni.

JS: Mysleli jsme si, ze nam treba ukaze jak na to, ale pan Rudolf Novak po celou konferenci sedel jako ryba.

JPH: Byla na programu take prakticka ukazka pozorovani?

JS: Ano. I kdyz cely vecer byla nad Brnem vetsinou velka oblacnost, chvilemi se obloha vyjasnila a Ing. Safar a Ing. Wudia nam v pozorovatelne s odsuvnou strechou predvedli cinnost dalekohledu a CCD kamery, t.j. nastaveni dalekohledu na urcene misto oblohy, zadani expozicniho casu a filtru a ulozeni snimku do pocitace. Kdyz se nedalo pozorovat, ukazovali zajemcum detaily konstrukce 40 cm dalekoledu a odpovidali na mnohe otazky.

JPH: Jaky dojem na vas udelal brnensky dalekohled?

JS: U nas na Sun Hillu mame vsechny pristroje mnohem mensi. Kdyz jsem videl toho ctyriceticentimetroveho obra, byl jsem ohromen asi tak, jako byste byla ohromena vy pri spatreni Keckova dalekohledu.

JPH: Ale jdete, vy kecko!

JS: V sobotu zacal program v pul desate dopoledne.

JPH: To se vzdycky zacina tak pozde?

JS: V sobotu se zacina pozdeji proto, ze jeste rano prijizdeji nekteri ucastnici do Brna a drive by to nestihli. Prvnim dopolednim prednasejicim byl Dr. Ladislav Hric z Tatranske Lomnice, ktery hovoril o symbiotickych hvezdach. Potom Dr. Zdenek Mikulasek postupne vyvolaval autory vyveskovych sdeleni, bylo jich neco pres deset, aby kazdy asi behem jedne minuty neco rekl o tematu sveho sdeleni.

JPH: Byl jste mezi nimi take vy?

JS: Kdepak. Nemohl jsem si dovolit zaplatit ani konferencni poplatek 50 ceskych korun a tak jsem na sebe radeji neupozornoval.

JPH: Co bylo potom?

JS: Potom byla kratka prestavka a po ni odeznela hlavni dopoledni prednaska Dr. Jana Vondraka o druzici Hipparcos a o jejim vyznamu pro mereni paralax a vlastnich pohybu hvezd. Dozvedeli jsme se take neco o dalsich projektech astrometrickych druzic, ktere by se mely uskutecnit v pristim desetileti.

JPH: A co bylo potom?

JS: Potom byla poledni prestavka a ucastnici se rozesli na obed do okolnich restauraci. Hlad me dovedl dolu ke konecne stanici tramvaje c.4.

JPH: To jste sel s reditelem Petrinske hvezdarny?

JS: Ne, ten tam vubec nebyl. Tedy, hlad me dovedl ke konecne stanici tramvaje c.4. Tam jsem objevil docela slusny podnik. Jmeno si ale nepamatuji.

JPH: Co jste si dal dobreho?

JS: Bylo to na nase pomery vsechno velmi drahe, cely obed stal 80-120 ceskych korun, takze jsem si dal jenom polevku a rohlik. Vedle u stolu take obedvala skupina ucastniku konference, myslim, ze tam byli panove Ehrenberger, Kudzej, Marek, Molik, Simon a Speil. Radne posilnen jsem vystoupal zpatky na hvezdarnu, abych si poslechl odpoledni prednasky.

JPH: Pan Rudolf Novak velmi chvalil prednasku Dr. Wolfa.

JS: Jeste predtim, jako prvni odpoledni prednasejici, vystoupil Rudolf Galis. To je mlady slovensky astronom z Tatranske Lomnice. Mluvil o zakrytovych dvojhvezdach KW Persei a UV Leonis. Teprve po nem hovoril Dr. Wolf, a to o vysledcich pozorovani promennych hvezd a planetek pomoci CCD kamery v Ondrejove.

JPH: Co jste tomu rikal?

JS: Dr. Marek Wolf z Prahy je zkuseny profesional, proto se nedivim, ze se jeho povidani tolik libilo. Jeho spolupracovnice, slecna Lenka Sarounova, na nej navazala referatem o vlivu atmosfericke extinkce a pouzivani barevnych filtru pri CCD fotometrii. A potom Dr. Vojtech Simon z Ondrejova podrobne vypravel o svych poznatcich o nezakrytove tesne dvojhvezde V1080 Tauri. Mimochodem, venoval tehle hvezde i svoje vyveskove sdeleni. Pak byla prestavka a po ni nasledovaly dalsi zajimave prednasky. V prvni z nich Ing. Artim a Dr. Zejda z Brna predstavili novou verzi GORGONY.

JPH: Co to je ta GORGONA?

JS: Pocitacovy program pro zpracovani a archivaci pozorovani promennych hvezd vyvinuty Ing. Michalem Artimem. Potom mluvil takovy sikovny mladik, ale ted si ne a ne vzpomenout, jak se jmenoval.

JPH: To nevadi.

JS: Starnu a blbnu, ta moje pamet. Zacinam z toho byt zoufaly.

JPH: Ale pane Sosacku, to si nesmite tak brat.

JS: Ano Brat, Brat se jmenoval. Pomoci zarizeni, ktere umoznuje promitat na platno obraz z pocitacove obrazovky, nam predvedl oficialni internetovou stranku ceskych pozorovatelu promennych hvezd. A potom spolu s panem Sobotkou a Dr. Hajkem referoval o vysledcich pozorovaci skupiny Meduza. Clenove Meduzy pozoruji fyzicke promenne hvezdy, hlavne polopravidelne. Maji na hvezdarne ve Vyskove dalekohled s CCD kamerou.

JPH: Tohle byla ta cast odpoledniho programu, o ktere pan Rudolf Novak napsal, ze "nevi jak ostatni, ale on uz se do vecere jen nudil"?

JS: Ja jsem patril k tem, kteri se nenudili.

JPH: A co vyrocni schuze B.R.N.O. - Sekce pozorovatelu promennych hvezd Ceske astronomicke spolecnosti? Zucastnil jste se ji?

JS: Ne, nezucastnil. Tato schuze je soucasti konference kazdy rok. Letos probihala v sale planetaria v sobotu od 17 do 18 hodin. Ja jsem se v te dobe take probihal, ale venku.

JPH: Beh pro zdravi?

JS: Na Kravi hore je vecer hodne tma a neni videt na cestu, takze jsem stridal beh a kotrmelce. Vratil jsem se prave v okamziku, kdy na chodbe pred planetariem byly vyhlasovany vysledky voleb a kdy se vsichni ucastnici konference dozvedeli jmena clenu noveho vykonneho vyboru B.R.N.O. a pocty ziskanych hlasu. Jeste se mi trochu tocila hlava, ale vim, ze predsedou B.R.N.O. byl opet zvolen Dr. Miloslav Zejda.

JPH: Vysledky voleb nebyly vyhlaseny v prednaskovem sale?

JS: Tentokrat bylo vyjimecne treba rychle vyklidit sal, protoze prisla mimoradna vyprava 110 skautu, kteri zaplatili vstupne a chteli videt planetarium. My, tedy ucastnici promenarske konference, jsme si vzali vsechny svoje veci ze satny u velkeho planetaria a prenesli jsme je do satny ve stare casti budovy.

JPH: Vecer pry byla v prednaskove mistnosti ve stare casti hvezdarny slavnostni hostina pripravena pani Knappovou.

JS: Te jsem se nezucastnil. Nemohl jsem si dovolit dat 100 ceskych korun za veceri. Misto toho jsem se vmisil mezi skauty a sel se podivat do planetaria na porad Hvezdy jsou jak sedmikrasky nad Brnem.

JPH: Ja jsem ten porad videla a velice se mi libil.

JS: Ano, je moc pekny, je uzasny. Uuuuzasny!

JPH: Jak konference pokracovala v nedeli?

JS: Nedelni program zacal v 9 hodin dopoledne prednaskou pana Kudzeje. Mluvil o budovani nove hvezdarny na Kolonickem sedle. Chteji tam postavit dalekohled o prumeru 80 cm. Bude to nejvetsi dalekohled na Slovensku.

JPH: Kde to je, to Kolonicke sedlo?

JS: Na severovychodnim okraji Vihorlatskych vrchu, kus cesty za Humennym.

JPH: Takze by se tomu mohlo rikat zahumenek. A v jake nadmorske vysce to je?

JS: Ne, neni to zahumenek, jede se tam po silnici z Humenneho, pres Sninu a Kolonici. Je tam pry nadherne tmava obloha. Pan Igor Kudzej nam rekl nadmorskou vysku, ale ja jsem si to poradne nezapamatoval. Myslim, ze to je tak asi 500 az 600 metru nad morem.

JPH: Co bylo dal?

JS: Bylo toho jeste hodne. Dr. Simon mel obsahlou prednasku o zmenach svetelnych krivek algolid zpusobenych prenosem hmoty. Na prikladu hvezdy U Cep ukazal promenlivost hloubky primarnich minim a kolisani delky zastavky v primarnim minimu, ktere jsou rozeznatelne i pri vizualnim pozorovani. Po nem pan Smelcer promitl videozaznam postupu promerovani fotografickych negativu pomoci mikrofotometru na hvezdarne ve Valasskem Mezirici. Predvedl take vysledky svych pozorovani dlouhoperiodickych promennych typu Mira Ceti. Dr. Jan Hollan prihlasil do nedelniho programu prednasku o pouzivani fyzikalnich pojmu v astrofyzice, ale neprisel, takze jsme z ni nic neslyseli.

JPH: Byl tam alespon Dr. Jiri Grygar?

JS: Na rozdil od predchazejicich let se Dr. Grygar konference nezucastnil.

JPH: Co se tam tedy jeste delo?

JS: Po prestavce vystoupil se zaverecnou prednaskou Dr. Mikulasek. Podal obsahly prehled vlastnosti hvezd typu Mira Ceti a popsal mechanismus zmen jejich jasnosti. Vysvetlil, ze miridy patri mezi pulzujici hvezdy, ale podle nejnovejsich poznatku jejich pulzace probihaji jen uvnitr, blizko jadra. Vnejsi casti atmosfery techto hvezd nepulzuji, ale meni se jen jejich propustnost pro svetlo.

JPH: To je vsechno?

JS: Prednaskou Dr. Mikulaska, tedy jeste pred polednem, konference skoncila. Nez se ucastnici rozesli a rozjeli domu, pozval Dr. Zejda vsechny na Astronomicky festival, ktery se bude konat na brnenske hvezdarne pristi rok pocatkem zari.

JPH: Astronomicky festival? Hudba a tanec?

JS: Ne ne, bude to setkani pratel astronomie za ucasti nekolika svetoznamych ceskych hvezdaru, kteri budou hovorit o vyvoji astronomie v prubehu 20. stoleti. Pocita se take s ucasti firem poskytujicich vyrobky a sluzby pro obor astronomie.

JPH: A to uz je opravdu vsechno?

JS: Ano.

JPH: Tak vam dekuji pekne za rozhovor a zase nekdy na shledanou.

JS: Nashledanou.
Zpet na zacatek


This page hosted by Get your own Free Home Page