Eftersom sidan handlar om Per Elofsson kommer jag bara här att visa resultaten av Längdåkningen i OS. Varje lopp kommer att komma upp med resultat här, herrlopp som damlopp. Jag ska även försöka komma med kommentarer så gott det går efter loppen..
Resultat 30km (K) DAMER
1. Gabriella Paruzzi, Italien -GULD-
2. Stefania Belmondo, Italien -SILVER-
3. Bente Skari, Norge -BRONS-
4. Anita Moen, Norge
5. Valentina Shevchenko, Ukraina
6. Viola Bauer, Tyskland
7. Kristina Smigun, Estland
8. Vibeke W Skofterud, Norge
9. Julija Tchepalova, Ryssland
10. Natascia Leonardi Cortesi, Schweiz
|
Svenska placeringar:
25. Elin Ek
39. Anna Dahlberg
DNF. Anna-Carin Olofsson
DNF. Ulrika Persson
Noterbart: (1) Larissa Lazutina, Ryssland och (8) Olga Danilova, Ryssland diskade pga att de var dopade.
|
Resultat 50km (K) HERRAR
1. Mikhail Ivanov, Ryssland -GULD-
2. Andrus Veerpalu, Estland -SILVER-
3. Odd-Björn Hjelmeset, Norge -BRONS-
4. Andreas Schluetter, Tyskland
5. Mikhail Botvinov, Österrike
6. Hiroyuki Imai, Japan
7. Anders Aukland, Norge
8. Lukas Bauer, Tjeckien
9. Frode Estil, Norge
10. Erling Jevne, Norge
|
Svenska placeringar:
16. Magnus Ingesson
17. Per Elofsson
30. Mathias Fredriksson
DNS. Niklas Jonsson
Noterbart: (1) Johann Muehlegg, Spanien diskad pga doping.
|
Resultat 4x5km Stafett DAMER
1. Tyskland -GULD-
2. Norge -SILVER-
3. Schweiz -BRONS-
4. Tjeckien
5. Vitryssland
6. Italien
7. Finland
8. Kanada
9. Slovenien
10. Japan
|
Svensk placering:
12. Sverige (Andersson, Ek, Olsson, Dahlberg)
|
Resultat Sprint HERRAR
A Final
1. Tor Arne Hetland, Norge -GULD-
2. Peter Schlickenrieder, Tyskland -SILVER-
3. Christian Zorzi, Italien -BRONS-
4. Björn Lind, Sverige
B Final
1. Freddy Schwienbacher, Italien
2. Trond Iversen, Norge
3. Tobias Angerer, Tyskland
4. Hannu Manninen, Finland
|
Resultat Sprint DAMER
A Final
1. Julija Tchepalova, Ryssland -GULD-
2. Evi Sachenbacher, Tyskland -SILVER-
3. Anita Moen, Norge -BRONS-
4. Claudia Kuenzel, Tyskland
B Final
1. Beckie Scott, Kanada
2. Maj Helen Sorkmo, Norge
3. Andreja Mali, Slovenien
4. Gabriella Paruzzi, Italien
|
Resultat 4x10km Stafett HERRAR
1. Norge -GULD-
2. Italien -SILVER-
3. Tyskland -BRONS-
4. Österrike
5. USA
6. Ryssland
7. Tjeckien
8. Frankrike
9. Estland
10. Schweiz
|
Svensk placering:
13. Sverige (Lindgren, Fredriksson, Jonsson, Göransson)
|
Resultat 10km (K)/10km (F) Jakstart HERRAR
1. Johann Muehlegg, Spanien -GULD-
2. Frode Estil, Norge -SILVER-
2. Thomas Alsgaard, Norge -SILVER-
4. Per Elofsson, Sverige
5. Giorgio di Centa, Italien
6. Vitaly Denisov, Ryssland
7. Pietro Piller Cottrer, Italien
8. Anders Aukland, Norge
9. Jaak Mae, Estland
10. Mikhail Botvinov, Österrike
|
Svenska placeringar:
28. Urban Lindgren
29. Morgan Göransson
|
Resultat 5km (K)/5km (F) Jakstart DAMER
1. Olga Danilova, Ryssland -GULD-
2. Larissa Lazutina, Ryssland -SILVER-
2. Beckie Scott, Kanada -BRONS-
4. Katerina Neumanova, Tjeckien
5. Viola Bauer, Tyskland
6. Julija Tchepalova, Ryssland
7. Nina Gavriljuk, Ryssland
8. Bente Skari, Norge
9. Petra Majdic, Slovenien
10. Gabriella Paruzzi, Italien
|
Övriga svenska placeringar:
27. Elin Ek
37. Jenny Olsson
41. Lina Andersson
48. Anna-Carin Olofsson
|
Resultat 15km (K) HERRAR
1. Andrus Veerpalu, Estland -GULD-
2. Frode Estil, Norge -SILVER-
3. Jaak Mae, Estland -BRONS-
4. Anders Aukland, Norge
5. Per Elofsson, Sverige
6. Erling Jevne, Norge
7. Vitaly Denisov, Ryssland
8. Magnus Ingesson, Sverige
9. Reto Burgermeister, Schweiz
10. Serguei Novikov, Ryssland
|
Övriga svenska placeringar:
17. Urban Lindgren
27. Morgan Göransson
|
Resultat 10km (K) DAMER
1. Bente Skari, Norge -GULD-
2. Olga Danilova, Ryssland -SILVER-
3. Julija Tchepalova, Ryssland -BRONS-
4. Larissa Lazutina, Ryssland
5. Stefania Belmondo, Italien
6. Beckie Scott, Canada
7. Ljubov Egorova, Ryssland
8. Hilge G Pedersen
9. Satu Salonen, Finland
10. Petra Majdic, Slovenien
|
Svenska placeringar:
18. Lina Andersson
21. Elin Ek
24. Jenny Olsson
42. Anna Dahlberg
|
Resultat 30km Masstart (F) HERRAR
1. Johann Muehlegg, Spanien -GULD-
2. Christian Hoffmann, Österrike -SILVER-
3. Mikhail Botvinov, Österrike -BRONS-
4. Kristen Skjeldal, Norge
5. Pietro Piller Cottrer, Italien
6. Ole-Einar Björndalen, Norge
7. Lukas Bauer, Tjeckien
8. Nikolaj Bolchakov, Ryssland
9. Sergei Krianine, Ryssland
10. Christian Zorzi, Italien
|
Svenska placeringar:
37. Niklas Jonsson
DNF. Per Elofsson (bröt loppet)
DNF. Morgan Göransson (bröt loppet)
|
Resultat 15km Masstart (F) DAMER
1. Stefania Belmondo, Italien -GULD-
2. Larissa Lazutina, Ryssland -SILVER-
3. Katerina Neumanova, Tjeckien -BRONS-
4. Julija Tchepalova, Ryssland
5. Kaisa Varis, Finland
6. Swetlana Nagejkina, Vitryssland
7. Gabriella Paruzzi, Italien
8. Kristina Smigun, Estland
9. Karine Philippot, Frankrike
10. Irina Terelia, Ukraina
|
Svenska placeringar:
31. Anna-Carin Olofsson
37. Anna Dahlberg
39. Elin Ek
40. Jenny Olsson
|