W & T Mushroom Ltd.

R.R. #2 Rockwood, Ontario N0B 2K0
Tel (519) 856 - 4874
Fax (519) 856 - 4373

"Our business is mushrooming"

GRZYBY UPRAWNE

Firma nasza specjalizuje się w hodowli grzybów takich jak:
pieczarka - white mushroom
brązowe - cremini
boczniaki - oyster
twardziaki - shitakee
portabello
W sezonie zajmujemy się sprowadzaniem grzybów "egzotycznych" z Polski, Japonii, Alaski, B.C.
smardze - morel's
kurki - chantrelle
borowik szlachetny - porcini
pine mushroom, enoki mushroom
blue chantrelle, hegehok mushroom
cauliflower mushroom, lobster mushroom
i wiele innych
Zajmujemy się również sprzedażą naturalnego wspaniałego kompostu do Twojego ogródka jak i na Twój trawnik

Poszukujemy nowych kontrachentow grzybow hodowlanych oraz lesnych. Mile widziani exporterzy z malych i duzych firm. Mozliwosc stalych kontraktow, platnosc w dolarach kanadyjskich lub amerykanskich. Po wiecej informacji pisz na email lub dzwon. Prosimy o linki do firm polskich zajmujacych sie exportem grzybow.

Zatrudnimy fachowca od hodowli grzybow. Poszukiwana jest osoba znajaca sie na hodowli grzybow egzotycznych z kilkuletnim doswiadczeniem. Wymagane wyksztalcenie wyzsze o kierunku rolniczym lub zwiazanym z hodowla grzybow. Niezbedne kilkuletnie doswiadczenie, referencje z CV lub resume mozna przeslac e-mailem lub faxem. Praca stala w Kanadzie w prowincji Ontario, wysokie wynagrodzenie.


Grzyby uprawiane na świecie to lista około trzydziestu gatunków z których w Polsce na większą skalę uprawia się trzy: pieczarkę, boczniaka i shii-take(twardziak)


PIERŚCIENIAK

To grzyb uprawiany na większą skalę w Niemczech Czechach i Austrii, w Polsce występują w stanie naturalnym odmiany niejadalne. Jest to dosyć duży grzyb na trzonie ok. 10-cio centymetrowym, o 1-2 centymetrowej średnicy z brązowo-żółto-czerwonym dużym dochodzącym nawet do 25-ciu centymetrów kapeluszem. Blaszki pierścieniaka są jasnoszare z wiekiem przechodzą w szaroniebieskie i ciemnofioletowe. Osłona znajdująca się pomiędzy kapeluszem a trzonem ma konsystencję waty. Do jadalnych gatunków należy między innymi Stropharia eugosoannulata(Farlow ex Murr.) Jego naturalne stanowiska to tereny trawiaste i ogródki Ameryki Północnej i Europy. uprawę pierścieniaka można prowadzić na wolnym powietrzu w inspektach, piwnicach, tunelach foliowych. Podłoże pierścieniaka uprawianego to słoma zbóż (oprócz kukurydzy). Próby uprawy na kompostach, oborniku i trocinach zakończyły się niepowodzeniami. słoma powinna być w miarę świeża sucha, koniecznie niezapleśniała. Słomę układa się w pryzmy i rozdeszczawia wodę trzy razy dziennie przez sześć do dziesięciu dni, aż do doprowadzenia słomy do sidemdzisięcioprocentowej wilgotności. Słomę kilkakrotnie przerzuca się ujednorodniając pryzmę, woda do nawilżania może być gorąca, co ułatwia wchłanianie wody. Podłoże pasteryzowane niesterylne jest najszybciej opanowywane przez grzybnię, wolniej sterylne, najwolniej niepasteryzowane.


ZIMÓWKA AKSAMITNOTRZONOWA

Łacińska nazwa tego grzyba to Flammulina veltipes (Curt ex Fr) Sing. W naturalnych warunkach występuje na całym niemal świecie. Rozwija się na martwym drewnie. W naszej strefie klimatycznej owocniki wykształca od października do grudnia w temperaturach w okolicach zera stopni. kapelusz zimówki jest koloru od żółto- do rdzawo brązowego, osadzony jest na trzonie długości 2-10 centymetrów i barwie żółtej, brunatno białej lub kremowej, u dołu przechodzącej w ciemnobrązowy niemal czarny. Trzon jest na dole pokryty krótkimi gęstymi aksamitnymi włoskami. Zimówka jest saprofitem rozkłada tkankę drzewną. Uprawiać można ją w ogródkach przydomowych w warunkach naturalnych, wykorzystuje się do tego celu pniaki, belki zaszczepia się je grzybnią umieszczając ją w nacięciach i zabezpiecza folią przed wysychaniem. Drewno zaszczepione wiosną zaczyna owocować na jesień i owocuje przez kilka lat w okresie zimowym.


CZERNIDLAK KOŁPAKOWATY

Jest to popularnie występujący w Polsce grzyb gleb silnie nawożonych, bogatych w składniki pokarmowe, jest on jednocześnie chwastem w pieczarkarniach świadczącym o niestarannie przeprowadzonej fazie I kompostowania. Owocnik jest niezbyt duży kapelusz ma ok. 3-6 cm, kremowy, biały, z wiekiem czernieje i rozpływa się. Dół ma pokryty blaszkami, a trzon jest twardy i wewnątrz pusty. Jest grzybem smacznym, jadalne są owocniki młode o białej barwie, ma właściwości obniżające poziom cukru we krwi, ale UWAGA!!! zawiera koprinę blokującą rozpad alkoholu na etapie aldehydu octowego, wobec czego najmniejsza ilość alkoholu w jakiejkolwiek postaci, spożytego do trzech dni po posiłku z czernidlaka wywoła objawy ostrego zatrucia. Czernidlaki można uprawiać na wolnym powietrzu w inspektach, skrzynkach w miejscach zacienionych można go uprawiać również w zamkniętych pomieszczeniach gdyż nie wymaga światła. Jako podłoże wykorzystujemy obornik, słomę, obornik spod ptactwa domowego, składniki miesza się dowilża i przerabia co kilka dni dbając o jak najszybszy wzrost temperatury w pryzmie, jeśli pryzma grzeje się zbyt słabo (poniżej 65, 70 stopni Celsjusza) może to świadczyć o zbyt małej ilości odchodów w oborniku lub braku powietrza. Podłoże po fermentacji (ok. 3 tygodnie) formujemy zagony i po schłodzeniu do ok. 30 stopni szczepimy grzybnią w ilości 0,5 kg na metr kwadratowy zagony przykrywa się papierem i w temperaturze 20 do 25 stopni prowadzi się przerost, po około 3 tygodniach podłoże przerośnięte grzybnią przykrywa się okrywą wykonaną z żyznej gleby, do której można dodać torfu oraz kredy w ilości ok. 30 kg na metr sześcienny okrywy. Okrywę trzeba podlać i utrzymywać temperaturę 18-20 stopni, i wysoką wilgotność powietrza. Po około 4 tygodniach od nałożenia okrywy rozpoczyna się plonowanie. Zbieramy cztery do sześciu rzutów. utrzymując temperaturę ok. 15-17 stopni przy już trochę niższej wilgotności powietrza ok. 85%-90%. grzybnię zaś uzyskujemy metodą zbliżoną do pozyskiwani grzybni pieczarki.


PRÓBY UPRAWY

Oprócz tradycyjnie uprawianych grzybów trwają ciągłe próby nad wprowadzeniem nowych gatunków do uprawy. Jednakże jest to bardzo skomplikowany proces, gdyż biologia grzybów jest jeszcze niedostatecznie poznana. Grzyby występują często w różnych układach mikoryzy która jest układem partnerskim dla grzybów i roślin wyższych, z którego, czerpią oboje korzyści. Grzyb pobiera substancje od gospodarza w zamian rozkładając substancje organiczną będącą pożywieniem gospodarza. Jest to bardzo skomplikowany związek w którym partnerzy są od siebie zależni i ich produkty przemiany materii są wzajemnie wykorzystywane. Wszystkim grzybiarzom są znane miejsca występowania określonych grzybów i wiadomo gdzie się można czegoś spodziewać. Uprawiane są właściwie tylko te gatunki które są saprofitami i samodzielnie rozkładają materię organiczną. Jednakże prowadzone są ciągłe prace nad poznaniem tajemnic grzybów co przybliża nam uprawę dotąd nie uprawianych gatunków W warunkach kontrolowanych udało się już wyhodować niewielką ilość kurek w szklarni poznając związek tych grzybów z korzeniami drzew. Nie do końca są poznane wszystkie czynniki owocowania jednakże jest to pierwszy krok w kierunku opanowania hodowli grzybów mikoryzowych.


e-mail to: info @ wtmushroom.com
| WT Mushroom | Home | Location | Orders | FAQ | Poland | Email |