aaa

Bevezető
Tevékenységünk
Program-témakörök 
Eredményeink
Segítség! Új vagyok! 
Jöttünk, láttunk, Kutdiák <
Ezek vagyunk mi
Kutatási anyagok
Mentorok és tanárok
Pályázatok
Fórum


"A titokzatosnál nincs csodálatosabb. Alapvető érzés ez, ott áll az igazi művészet és az igazi tudomány bölcsőjénél. Aki nem ismeri, aki nem tud többé csodálkozni és nem érez meglepetést, az olyan, akár a halott, akinek lezáródott a szeme."

Albert Einstein

 

 

"Nem tudom, hogyan lát engem a világ; de nekem úgy tetszik, hogy csak tengerparton játszadozó kisfiú voltam, aki abban leli örömét, hogy olykor a szokottnál simább kavicsot vagy szebb kagylót talál, míg az igazság hatalmas óceánja kikutatlanul terül el előtte."

Sir Isaac Newton

 

 

"Fiatal barátom, azt mondom neked, ha új igazságot akarsz felfedezni, gyakorlati alkalmazhatóságával ne törődj. Ne tűnődj azon, milyen hasznot húzhat belőle az orvos-tudomány, a kereskedelem, vagy az ipar; mert ha ezt teszed semmit sem találsz."

Charles Richet





 

Rózsa Dániel

Káptalanfüredi beszámoló Képek

Az idén, 2003-ban hetedszerre rendezték meg július 14-e és 19-e között az Országos Diákkonferenciát Káptalanfüreden. Ez egy kis lélekszámú település közvetlen Balatonalmádi mellett, és szinte az egész települést táborok képezik.

Tudni kell hogy a káptalanfüredi táborba nem lehet bárkinek jelentkezni, csak azok nyernek meghívást, akik már felmutattak valamilyen eredményt. Azonban nem kell rögtön megijedni. A tábor főként szórakoztató jellegű és célja az ismeretszerzés, barátkozás és közben művelődés. A táborba Vajdaságból, Magyarországról, Horvátországból, Erdélyből, Ukrajnából, Litvániából, Svédországból, Amerikából érkeztek diákok. 

Minden ott töltött napunk a hidegvizes ébresztővel kezdődött, majd ez után reggeli következett, és jöhettek a délelőtti előadások. Ebéd után vitadélutánokon vehettünk részt, ami abból állt, hogy kibéreltünk egy pár vizibiciklit, és tekertünk a Balaton közepe felé. Közben különböző témákat vitatunk meg a következő témakörökből: oktatás, egészségügy, EU, környezetvédelem, média. Mindenki a magához közelebb álló témában vehetett részt, aminek az összefoglalója az utolsó estén került bemutatásra. A fürdés, napozás után következtek még a délutáni előadások, majd vacsora, és az esti program.

Szóljunk egy pár szót az előadásokról is: számos híres ember fordult meg ezalatt a pár nap alatt táborunkban, és míg föl sem eszméltünk az első előadótól, máris egy újabb neves emberrel találkozhattunk, akiket eddig még csak a tv-ből ismertünk. Ott járt  Magyar Bálint oktatási miniszter, Esterházy Péter író, Fodor István az Ericsson elnöke, Kroó Norbert akadémikus, az MTA főtitkára, és végül de nem utolsó sorban Csermely Péter aki ezt az egész tábort kitalálta, létrehozta, nekünk, kutató diákoknak.

Az esti program különböző műveltségi és ügyességi vetélkedőkkel telt, ezek közül is egyet szeretnék kiemelni ami számomra nagyon tetszett. Az éjjeli akadályverseny. Kb. tíz tagú csoportokra voltunk felosztva. A csapatok húsz perces különbséggel indultak neki elemlámpákkal az erdőnek, hegynek. A cél: a hat igazolóponton keresztül a csúcs minél hamarabbi elérése. Az igazolópontoknál különböző kérdésekre kellett felelni és a helyes válaszra a helyes utat mutatták meg. Tudni kell, hogy nem a jól bevált, kikövezett úton mentünk. Á, az túl egyszerű lett volna. Az ösvények összevisszaságában kellett megtalálnunk a helyes irányt. Fent a csúcson üdítőt kaptunk, valamint mindenki egy-egy tábla csokoládét, és hajnali egyre már mindenki vissza is tért a táborba. Az éjszakák általában ismerkedéssel, beszélgetéssel teltek és csak reggel négy-öt óra felé tértünk nyugovóra. 

Ez az egy hét alatt nagyon sok érdekes embert, fiatalt ismertem meg. Szerencsésnek érzem magam, hogy eljuthattam egy ilyen tudományos táborba, megismerhettem a régi és új vezetőket és sok jó dologgal bővíthettem a tudásomat. Szeretnék jövőre is elmenni és további tapasztalatokat szerezni.