Gibanje Zelena narava

Boj za vodo v Sloveniji :
Podpora g. Mihi Jensterletu Koper, 3.10.2004

Je mar Slovenija na poti Bolivije, kjer so ljudje z javnimi protesti preprečili privatizacijo vode. Vodja protestov je bil Oscar Olivera, fant, ki sem ga spoznal na Kongresu EFGP v Rimu februarja 2004.

Oscar Olivera
Čeprav skoraj neopazno, se je v Sloveniji začel boj za vodo. Država si je z zakonom o vodah, da je potrebno prodobiti vodno pravico za oskrbo gospodinjstev na območjih, kjer ni zagotovljeno izvajanje lokalne javne službe za oskrbo s pitno vodo, začela lastniniti vodo.
Država si nima pravice lastiti pravice do vode za osebne potrebe in jo zaračunati. Vlada naj skrbi za čistost voda in uredi razpolaganje s pitno vodo. Država naj določi pogoje uporabe vode v pridobitniške namene in tistim , ki s pomočjo vode ustvarjajo dodano vrednost in dobiček, vsem drugim pa, ki vodo potrebujejo za lastno oskrbo, pa naj bo to brezplačno.

Sam sem preko Stranke mladih Slovenije , kot kandidat za SMS v Kopru, na novinarski konferenci 18.avgusta 2004 v Ljubljani izpostavil problematiko in pravico do vode in predlagal, da zaradi nejasnosti zakona ( velika večina ljudi je razumela, da morajo prijaviti vodne vire , če jih uporabljajo kot pitno vodo, zdaj pa se je izpostavilo, da se mora prijaviti tudi vodo, za zalivanje, npr. v primeru, če s črpalko zalivamo vrt iz potoka ali reke, skratka prijaviti je potrebno vsako uporabo vode razen kapnice ), se pridobivanje vodne pravice podaljša vsaj za dva meseca. Začeli so nam zaračunavati tudi vodo, počasi nam bodo tudi zrak.
Država je pokazala, da ni dober gospodar vodnih virov v Sloveniji. Vsakodnevno smo v Sloveniji priče novim ekološkim nesrečam in to na najbolj nevarnih vodovarstvenih območjih (namen postaviti regijsko deponijo odpadkov v Sežani, na vodovarstvenem območju zajetja Brestovica , ki v sušnem obdobju zalaga skoraj z 1/3 vode porabe Slovenske Istre ) . Ljudje so premalo obveščeni in osveščeni. Država bi nujno morala urediti popolno zaščito vodovarstvenih območij in jih zaščititi kot v tujini kot hidrogeološke rezervate.
Če lahko zaščitimo neko območje zaradi neke redke rastline ali živali, potem si tudi voda zasluži boljše varovanje. Do lani je urejanje in žaščita vodovarstvenih območij spadala pod občino, letos pa to urejanje spada pod državo.
Na tem področju bi država takoj morala več narediti, namesto, da še dodatno odira navadne državljane za plačilo vodne pravice ? Plačajo naj tisti, ki z uporabo vode služijo, ne pa za lastno oskrbo in potrebe .
Zato odločno podpiram g. Miha Jensterleta, pri njegovem boju in pobudi za javno presojo ustavnosti zakona o vodah. G. Miha Jensterle se bori za dobrobit vseh Slovencev.

Obstoječi zakon o vodah je kršenje človekovih pravic.

Privatizacija vode je kriminal - boj za vodo je boj za življenje - slogan aktivitov iz Brazilije.

V Boliviji so s protesti dosegli, da je vlada umaknila zakon o privatizaciji vode. Če ne bi tega naredili, so imeli namen zamenjati vlado. Prav tako pravijo, da bo 3.svetovna vojna vojna zaradi vode. Slovenija zbudi se.

Povezava na strani Mihe Jensterleta:
http://www.oocities.org/vojna_za_vodo3
http://www.oocities.org/pobuda_zakon_o_vodah

 

David Stepan
Gibanje Zelena narava

 

Nas projekt :

http://www.oocities.org/zelenanarava/index.html

Nazaj - Home