ПСИХОЛОГИЯ


              Интересувам се от психология отдавна - насочил съм се преди всичко към психология на личността и социалната психология. Тази година завършвам специалност "Приложна социална психология" към факултет "Социално дело" във Варненски Свободен Университет "Черноризец Храбър". Радва ме възможността за специализация извън България - противно на общественоутвърдения мит за ВСУ, университета предлага много такива възможности във Германия, Англия.
              Понастоящем специализирам позитивна психотерапия в курс към българското ДПП, основано от известния германски психотерапевт Арно Ремерс във Варна. Специализационният курс дава възможност за защита на международно легитимен сертификат, осигуряващ практикуване на позитивнопсихотерапевтични методи за индивидуална и групова психотерапия.               Този метод включва използването на различни клиент-центрирани и психодинамични техники, обезпечаващи едно по-подробно дефиниране на проблеми и успешно предоставяне на алтернативни решения, без методът да е неприятен за клиента. (Повече за тоди метод проверете на съответната web-страница, която съм указал на последната страница).
              Разработил съм няколко собствени идеи, свързани с типовете личности, структурата на "Аз"-а, анализ на приятелските отношения. В момента разработвам дипломна работа, свързана с музикотерапията като катарзис. Имам направено интересно изследване за зависимостта между търсенето на музика и генетичния пол.
             Любимите ми автори са Карл Густав Юнг, Ги Корно, Носрад Песешкиан, Алфред Кинси и др. Ако се интересувате от някои от идеите ми, можете да ми пишете по e-mail или на пощенският ми адрес, обявен в биографичната част на тази web-страница.
             Ако имате желание да поговорим за нещо, което Ви интересува, можете да ми се обадите на домашният ми телефон. Надявам се, че скоро ще има възможност за такива real-time разговори и директно по мрежата. 
             По-долу Ви предлагам съкратени варианти на някои мои разработки:

             1. Зависимост между генетичния пол и търсенето на музика (общи хипотези, някои факти).
             2. Приятелството - кратък анализ, проблеми.
             3. Върху съжителството между хората.
             3. "Аз"- теория и типове личности - структурно-психодинамичен поглед.

             Благодаря Ви за вниманието.

 

Зависимост между генетичния пол и търсенето на музика.

               Изследването е проведено във гр. Варна, в периода март-април на 1998 год. Включва преброяване на хората, търсещи някаква музика в известен отдавна музикален магазин в центъра на града. Част от резултатите от преброяването Ви представям в таблицата по-долу.

               Хипотеза: Мъжете се интересуват и търсят по-често музика от жените.
               Доказателствата се базират на конкретните резултати, част от които са по-долу изложените:

дата
ден
общ брой посетители
мъже
жени
14.03.1998
събота
100 души
71
29
16.03.1998
понеделник
100 души
71
29
17.03.1998
вторник
100 души
70
30
18.03.1998
сряда
100 души
68
32
19.03.1998
четвъртък
100 души
69
31
20.03.1998
петък
100 души
67
33
21.03.1998
събота
100 души
72
28
23.03.1998
понеделник
100 души
71
19
25.03.1998
сряда
100 души
66
34
26.03.1998
четвъртък
100 души
69
31
27.03.1998
петък
100 души
70
30
30.03.1998
понеделник
100 души
71
29

 

               В останалата част от таблицата съотношението се запазва, а именно 3 : 1 в полза на мъжете.
               Извод от конкретния експеримент: Мъжете се интересуват от музика по-често, отколкото жените.

               Допълнителни бележки: Експеримента изследва търсенето и интересуването от музика, не покупката на такава. Резултатите не бива да извикват в мъжете изблици на сексизъм или каквито и да е било друг вид дискриминативни отношения към жените.
               Предстои провеждането на още три експеримента, изследващи по-горната хипотеза.


ВЪРХУ ПРИЯТЕЛСТВОТО

               Ще се опитам да ви предложа разсъждения върху това толкова тривиално и обикновено, от гледна точка на честотата на срещането си в реалността (нашият ум) тип взаимоотношение между хората.
               Когато някой бъде попитан какво за него е “приятел”, “приятелство”, в повечето случаи хората дават близки отговори. Обикновено присъстват фрази като: “човек, който ни разбира”; “човек, който ни помага в нужда”; “някой с общи интереси” и т.п. Странно е, обаче, че като се замисля над по-горе изложените примерни “определения”(каквито и аз давам), ми прави впечатление, че дори и преди да разберем, че някой може да ни “разбира”, да ни “помага в нужда”; дори преди да открием общи интереси с него, ние можем и обикновено се сприятеляваме. Значи съзнателната обосновка на една дружба се предхожда от задоволяване на някакви подсъзнателни потребности от сигурност, свързани с нашият не толкова практически живот, а с обосноваването на личната социална принадлежност на човека към някакви собствени идеи, житейски концепции и п.т. “усещания” за живот, които той желае да “институционализира”.                Доказателство за това, че упоменатите “определения” за приятелство са следствия от, а не причина за пораждането му е, че тези фрази регистрират именно едно желание за утвърждаване на социален статус; създаване на микросоциален климат, в който индивида се чувства в най-голяма степен “в свои води” т.е. избегнал е напрежението на непознатото и го е направил познато, сигурно. (Без да дава тези “определениия”, едно дете също се сприятелява, при това и значително по-бързо от зрял човек.)
               Процеса на търсене на сигурност в познатото (на съзнателно равнище) е иницииран от липсата на такава в подсъзнанието; всяко приятелство е обусловено от желанието за по-пълна проекция, реализация на инстинктите в съзнателната сфера на междуличностните взаимо- отношения: инстинкт за себесъхранение, себеутвърждаване, себеналагане, в различни аспекти части от вродената потребност от продължение на живота. Изкривените проекции на този инстинкт от безсъзнателната сфера в съзнателната (патологиите) - желанията за деструктивно, автодеструктивно поведение; конформност и автоунификация, са всъщност опити за задоволяване на тези потребности от позициите на обосноваване на необосновимите в съзнанието нужди на подсъзнанието. Ако един човек ни кара да се чувстваме добре, то това означава, че или успяваме да проецираме житейските си потребности - себесъхранение, себеутвърждаване и себеналагане, или задоволяваме в различна степен изкривените си, неосъзнати нужди на подсъзнателните “стандарти” на живот.
               Много малко хора успяват във висока степен да “осъзнаят” безсъзнателните импулси, ръководещи ги и в кр.см. обуславящи един жизнен път, хармонизиращ на всички наши потребности като цяло. В осъзнаването на изискванията на живота към нас се корени и предпоставката за едно спокойно, нестресирано ежедневие.
               Тук мога да отворя една скоба и да спомена учения, като това на Дон Хуан, Дзен, но тази скоба ще стане прекаленно голяма - тези мои разсъждения включват някои аспекти, третирани в упоменатите философии, макар и да са “обнародвани” и осъзнати в по-голяма степен чак след ред публикации на видни психолози и философи, като Фройд, Юнг и др. Целта ми е да използвам скромните си възможвости, като ги впрегна в конкретни разсъждения относно характера и подбудите, които ни карат да си търсим приятели и да сме такива понякога.
                И така, да поразсъждаваме върху приятелството между различни полове. Такова приятелство е възможно, ако мъжът подсъзнателно осъществява аспект на своята анима (женската част в мъжа; женският психичен образ; скрит “не-Аз” в мъжа ). По принцип се смята, че в отношенията между половете най-силно и определящо значение има инстинкта за продължаване на рода, но по-дълбоките междуличностни отношения фактически възникват в следствие на възприемането на равенство - преживяването на (живота с) анима и анимус от съотв. мъжа и жената в съзнанието на двете страни. Контакти, които се основават изцяло на желанията за интимна близост, при мъжа говорят за опити за компенсиране на недостатъчен мъжки модел на идентификация в детството, а при жената са продиктувани от неправилен израз на отношението и към реализацията на този т.нар. “мачовски” модел на междуполово общуване на мъжете, т.е. може да се разглежда като форма на мазохизъм.
               Всъщност, едно приятелство между мъж и жена е възможно само ако и двете страни успяват да се изживяват като част от другия именно чрез изживяването на вътрешната частица от другия пол в самите тях.
               При мъжа характерни белези за това е изживяването на партньора от другия пол като майка (нещо близко, познато до него ) - това, всъщност не е проекцията на жената от детството към настоящата, а проекцията на жената в мъжа към тази от плът и кръв. Непорицаването на ранните детски еротични желания, разгледано в светлината на юнговото схващане на инцестния импулс, би било добра предпоставка за по-късното развитие на правилна полова себеидентификация и хармонични отношения на равнопоставеност с другия пол. Този въпрос е много сложен и би следвало да се разгледа подробно поотделно и за двата пола. Изводите от едно такова разглеждане, в светлината на контекста за приятелството, са:
               Човек е едно цяло, състоящо се от две части - себеидентификация + женска и мъжка част, съотв. в мъжа или жената. Етиологията на разтройствата в междуполовите отношения - приятелските контакти между половете - се корени в непризнаването на “другата” част в нас за наша собствена.
               Приятелството между хора от един и същи пол е значително по-лесно осъществимо, в сравнение с това между различни полове. Основната причина за това се корени във факта, че със “себеподобни” се чувстваме по-добре: различните неща ни фрустрират, а подобните на нас ни дават чувство за сигурност. Оттам идва и самозаблуждението за “общи теми на разговор” - всъщност това означава просто, че е по-лесно да говориш с човек от същия пол, отколкото с друг. Постепено този стериотип се е утвърдил без при това обратното да е вярно.
               Реакциите на съзнанието ни против човешкото ни “цяло”, за което стана дума в предната част, и тук дават своите “плодове”. “Мачовският” модел поведение се поддържа и одобрява от много мъже и всеки друг модел поведение, което бива възприето наоколо, веднага бива окачествяван като “мекушав”, най-меко казано. Зад този “твърд” модел не се крие нищо друго, освен “крехка” мъжественост, следствие преди всичко от липса на силно присъстващ баща в семейството от най-ранна детска възраст.
               Мъжете-приятели с подобен модел на отношение често дори без да се усещат си прехвъвлят отношения и категоризации, в които жените са нещо по-“несъвършено”, по-“долно” от мъжете; стават “само за секс” (компенсацията за крехката мъжественост) и съществува “една Жена - една Голяма Любов”, която те чакат (пасивно отношение, снемащо непреминалия Едипов комплекс - жената с главно “Ж” всъщност не е нищо друго, освен Майката и остатъчната еротична връзка към нея в подсъзнанието на този тип мъже). Много мъже никога не преодоляват тази бариера, дори и много след като са намерили своите любящи “мащехи” - втората им майка не би могла да компенсира липсата на мъжки модел за тях. Характерна е и друга, не по-малко трагична особенност: поради липсата на стабилна идентификация с баща, и желанието да утвърдят себе си като “супермени” пред “нежната” половина (при която подобни проблеми просто не се срещат), те живеят чрез един псевдохомосексуален начин на комуникация със себеподобните си, като в същото време открито се съпротивляват и осмиват осъзналите се хомосексуалисти. Това, което изпитват при среща с тях, всъщност, е ужас; ужасът да не бъдат окачествени като “такива” (отново белег за много крехката им мъжка идентичност), преплетен със страхопочитанието, като към толкова лесен и в същото време недостижим начин за разрешаване на собствения проблем. Невъзможността им да разграничат признаването на анимата си от хомосексуалността е в основата на конфликта на “мачовците” с т.нар. от тях “феминни” мъже и в кр.см. със себе си. Колкото е по-силна съпротивата към даден сексуален феномен (особенно когато става дума за мъжката хомосексуалност), толкова повече външната фрустрация, проявявана при открити срещи с него, е белег за сблъсък на подсъзнателното желание за такава идентификация с наложеното от съзнанието “вето” над такъв род отношения. Това обрича много от хетеросексуалните връзки на неравнопоставеност и всичките и следствия в цялото им "пъстро" многообразие.
               Именно в премахването на това “вето” на съзнанието над подсъзнателните импулси се крие и ключа за разрешаване на проблема на “мачото” - в древните цивилизации, далеч преди Византийската и произлязлата от нея Римска империи, въпросът за успешната мъжка идентификация е бил разрешаван много просто - преживяването на подсъзнателните сексуални импулси е било осъществявано чрез живеене с тях т.е. толериране на хомосексуалните действия (в индианския бит да спиш с бердачи - мъжът-жена - било смятано за чест, предимство; бердачи много често били вождове на племена и шамани). Разрешението е много просто, но “християнският бит и морал”, на който все още плащаме данък, не ни позволява да излекуваме обществото си от “недоизнесените рожби” Само че това нашите “мачовци” не могат да го разберат - и няма откъде и да го видят, за съжаление…
               Приятелските връзки при жените следват същия общ принцип на по-висока степен на комуникативност на еднополовите контакти, в сравнение с контактите със “силния” пол, като веднага бързам да уточня, в светлината на близкия контекст, че генезисът на лесбийството е именно в реализирането на “мачовският” модел на поведение от страна на мъжете при контактите си с жените т.е. в разочерованието от мъжете. За близките приятелства е характерна общата висока, проявена емоционалност на връзката; липсата на еманципативен характер и п.т. стил на междуличностните комуникации. В контактите си помежду си жените по-рядко ограничават броя на контактите си; обикновено приятелските връзки на един мъж са по-малко, но са по-дълбоки.
               Всъщност, чувствителни разлики между половете няма, общите схеми и наложените стереотипи на поведение до голяма степен форсират и задълбочават допълнително по същество малките разлики.

        

ВЪРХУ СЪЖИТЕЛСТВОТО МЕЖДУ ХОРАТА

               Неразбирателството между хората, които живеят заедно за по-дълъг период от време произтича от стремежа на всяка от страните да намери (види) себе си в другата страна. (По принцип, човек винаги търси познатото, по-близкото до самия него, а какво по-близко до самия него от собствената му личност. Миражно е т.нар. "същество от две половинки". Всеки иска, оглеждайки се в другия да види себе си, т.е. съществуват едновременно две същества с огледални половинки, въобразяващи си за различен период от време (обусловен и правопропорционален на времето на съжителстване на двойката), че са едно цяло.
               Начин да се преодолее отчуждението между хората, без това да афектира негативно "Аз"-а на индивида, е увеличаването на социалните контакти на всеки човек; възпрепятстването на човека сам да ограничи себе си обвързвайки живота си в голяма степен само до още един човек. Ограничаването на социалните контакти на индивида, което неминуемо следва в случай на обвързване, довежда до споменатото п.г. огледално разглеждане на себето, самовлюбване и загуба на усещането за реална личностна проекция на индивида в обществото. Затова и хората, живеещи по двойки за продължителен период от време, губят чувствителността си към външния свят, към неговите промени и развитие - търсейки себе си в брака (най-често срещаната форма на дълготрайно съжителство), те ограничават своето духовно развитие, като възпрепятстват досега си с околната социална среда.
               Либерализацията на социото и притъпяването на първичните традиционно-ортодоксални разбирания за сексуалността и цялостното стоене на индивида в обществото е умела крачка за постигането на подобен стандарт на съществуване и разбирания от все повече хора и не е нищо повече от едно връщане в света на природата, в най-чистия, лишен от болни фантазии, стремежи, предразсъдъци и комплекси свят на истинската, неподправена по ничий вкус природа.
               Друг начин е единият индивид все пак да приеме предизвикателството за Аз-а си и да стане огледална половинка на другия човек. Това може да продължи различен период от време и зависи най-вече от способността на "жертвалия се" да осъзнае и претегли компромисите със собствените си нужди, личност и принципи ( То, Аз, Свръх аз).
               Логично е да се предположи, че третата възможност за брачно съжителство е желанието и на двете страни да превъплатят другата личност в себе си, т.е. да се получи двойно огледален образ. Това, в сравнение с втория случай, е още по-рядко срещано и още по-трудно осъществимо.                Личността би могла да развие различни форми на асоциално поведение в следствие на неправилна идентификация на основната житейска цел, а тя е личностното осъзнаване. Много по-добре би било един изчерпан брак да бъде прекратен, отколкото чрез съществуването си да продължава да носи нещастие на брачната двойка и на приближените им. Един брак се изчерпва с осъществяването на основната си цел - поколението, след което двойката трябва да намери нов стимул, нов "енергиен източник", за да продължи да съществува като двойка.