<BGSOUND src="//www.oocities.org/hejter/Bombshell.mid">
Prvi punk bendovi u državi, Paraf i Termiti, nastali su upravo u gradu na Rječini, a blizina i dobre prometne veze sa zapadom svakako su utjecali na pravovremeni odgovor na glazbena događanja u Velikoj Britaniji

Prvi punk bendovi u državi, Paraf i Termiti, nastali su upravo u gradu na Rječini, a blizina i dobre prometne veze sa zapadom svakako su utjecali na pravovremeni odgovor na glazbena događanja u Velikoj Britaniji. S druge strane, siva svakodnevnica industrijskog grada bila je bogat izvor inspiracije za mlade buntovnike.
Povodom 30-te obljetnice punka koja se obilježava u čitavom svijetu, izdavačka kuća Dallas records priprema trostruki box set posvećen upravo riječkoj sceni. Na kompilaciji će se, kako se planira, naći pjesme bendova koji su djelovali u ključnim godinama krajem 70-ih i tijekom 80-ih. Uz spomenute Parafe i Termite, valja spomenuti Let 2 iz kojeg je nastao Let 3, zatim grupe Strukturne ptice, Grč, Grad, Mrtvi kanal, Idejni nemiri, Ogledala, Kaos, Umjetnici ulice, Istočni izlaz, Protest, Fit, Xenia, Cacadou Look, Denis i Denis, Zadnji, Transmisia

 

Većina bendova koji su obilježili vrijeme riječkog novog vala danas više ne postoji, a u nekakvom originalnom obliku opstao je samo Grad. Let 3 je ‘mutirao’ iz nekih od bendova iz tog perioda (Damir Martinović Mrle bio je član Termita i Strukturnih ptica, Prlja je pjevao u Umjetnicima ulice i Strukturnim pticama), ali dobar dio muzičara koji su sudjelovali na tadašnjoj sceni i danas se bavi glazbom. Valja napomenuti i to da, iako kompilacija nosi zajednički nazivnik novog vala, svi bendovi nisu bili žanrovski ujednačeni. Bilo je tu i klasičnih punk bendova i grupa koje su otvoreno pretendirale zaplivati pop vodama, kao i beskompromisnih art rock bendova s pomalo hermetičnim koncepcijama

 

Pekinška patka

Sastav Pekinška patka oformili su Nebojša Čonkić – Čonta i Sreten Kovačević u srpnju 1978. godine u Novom Sadu.
Prvi zapaženi nastup imali su krajem godine na Boom festivalu u Novom Sadu gjde su svojom energijom izazvali pozitivne reakcije publike. Nakon nastupa na Omladinskom festivalu u Subotici stižu i dobre kritike, te bend sredinog godine objavljuje singl «Biti ružan, pametan i mlad / Bela Šljiva» za Jugoton. Singlica se pordala u 35 tisuća primjeraka, što je iznendailo sam bend, pa im Jugoton daje zeleno svjetlo za snimanje albuma, a time se otvaraju vrata i za druge punk i novovalne bendove što će rezultirati kompilacijom «Paket aranžman».
Album «Plitka poezija» izlazi u ljeto 1980. godine, a prethodio mu je singl «Bolje da nosim kratku kosu» što je jedna od njihovih najsviranijih pjesama, a u imenu sadržava punkerski bunt prema simfo i hard rocku, odnosno dugoj kosi koja je bila jedan od simbola tih muzičkih pravaca koje su punkeri prezirali.
No zbog njihovih provokativnih nastupa i tekstova zabranjuju im se koncerti, nastupi na televiziji, radiju i sve što ide uz to.
Ipak, publika ih je volila, pa je na zabrane reagirala grafitima «Čonta je Bog». Ipak baš publika će presuditi karijeri. Naime, pjesme na novom albumu «Strah od monotonije» su bile više novovalne na tragu Joy Divisiona i The Curea, a ne više energične punk rock pjesme, što im fanovi nisu oprostili. Zbog gubitka publike grupa se raspada.

punk u  hrvatskoj i ex yu
paraf
pekinska patka
pankrti
prljavo kazaliste
elektricni orgazam