Clarkova putanja 8

 

Je li analogija doista mrtva?

 

Nadolazeći mjeseci donijet će vjernoj satelitskoj publici još nekoliko analognih tv kanala

 

 Sve je veći broj gledatelja satelitske televizije koji se odlučuju za nabavku skuplje, ali zato suvremenije digitalne opreme. Cijena digitalnih prijemnika nije osobito pala, najpovoljniji modeli kreću se oko šest stotina DEM, no oni i u najskromnijim varijantama, bez dekodera i kartica, otvaraju nekoliko puta više tv kanala od jeftinih analognih uređaja, kakve danas ima gotovo svako kućanstvo.

 Doista, digitalija je raznovrsnija i kvalitetnija, slušanje radija preko «digitalaca» gotovo da je ravno slušanju compact diskova, ali – je li digitalija mrtva? Treba li odustati od kupnje satelitske antene, ako se nema novca za digitalni prijemnik, ili možda, dobra stara analogija može ponuditi nešto zanimljivo?

  Odmah možemo zaključiti: analogna satelitska tv, u slijedećih godinu ili dvije, bit će dovoljan izvor «zvuka i slike» za manje zahtjevne gledatelje. Na jesen će, primjerice, na satelitu Astra, krenuti nekoliko novih programa, a i ponuđeno se neće drastično smanjivati. Na Hot Birdu, drugom popularnom satelitskom «gnijezdu» ne očekuju se pak veće promjene, ali glavni će programi ostati na svojim trasnponderima.

 Točnije, s Astre će otići dijelovi kodiranog Sky paketa, a počet će emitirati, vjerojatno od početka listopada, njemački glazbeni kanali Viva i Viva 2, koji se danas analogno mogu gledati na Hot Birdu. Zanimljivo je da trenutačno Viva programi ne idu u digitaliji, čak niti u kodiranim paketima – osim Viva Polska na Hot Birdu i turske Vive na Turksatu, koji idu free-to-air.

 Osim toga, interes za emitiranje na Astri pokazao je njemački kanal B5, a moguće je da još neki programi iz te države pređu na analogno satelitsko emitiranje.

 Na Eutelsatu 2F4, pozicija deset stupnjeva istočno, u večernjim satima počela je analogno emitirati TV Crna Gora, koja ide i u digitaliji na Hot Birdu i francuskom Telecomu 2D (8 stupnjeva zapadno).

 Danas na Astri emitira više od trideset nekodiranih analognih programa; otprilike toliko ima ih i na Hot Birdu.

 Ponuda je dobro poznata: CNN, njemački MTV, Sky News, ZDF, ARD, lokalni njemački programi, talijanski RAI, te egzotika – Arapi, Poljaci, Mađari.. Na Hot Birdu postoji i međunarodna verzija španjolske i portugalske javne televizije, te  francuski TV5 Europe.

 Emitiraju se, još uvijek, i dva kanala u «mekom» kodiranju: britanski Channel 5 i dječki Cartoon Network mogu se gledati bez kartica ili emulatora, samo s videocrypt 1 dekoderima.

 Naravno, «egzotike» ima i na drugim satelitima: Eutelsat W2 na 16 stupnjeva istočno u analognoj tehnici emitira dosta arapskih programa, na deset stupnjeva istočno ima nekoliko turskih programa, dok Telecom 2B, na 5 stupnjeva zapadno idu glavni francuski tv programi: France 1, France 2, France 3, M6, Art, TV 5 i Channale 5. Francuzi idu u SECAM-u, što na televizorima koji nisu multistandardni uzrokuje crno-bijelu sliku.

 Dok se ti programi ne ugase, ne može biti riječi o smrti analogne tv. Prije bi se moglo reći kako se radi o – starenju, i to s malo potomaka. Jer, osim Sky paketa, koji ide kodiran u videocryptu, gase se i D2MAC kanali na nordijskim satelitima Sirius i Thor.

 Već je u analogiji prestao emitirati zanimlivi BBC Prime na Thoru, a najavljuje se i ugasnuće Canala+, koji ide u švedskoj, norveškoj i «žutoj» /Canal + Gul/ verziji. Vlasnici Viasat paketa također najavljuju prelazak svojih pretplatnika na digitaliju: digitalno emitiranje na Siriusu već je otpočelo, a 315 tisuća pretplatnika dobit će besplatne digitalne prijemnike s viaccess dekoderom.

 Posao, vrijedan 115 milijuna dolara, kvare im pirati: ponudili su, prvi puta do sada, piratske viaccess kartice, po cijeni od 157 dolara za godinu dana!

 Analogija je, treba i to reći, izgubila bitku na području linkova ili feedova, odnosno prijenosa sportskih ili drugih zanimljivih događaja. Sada su linkovi, i kodirani i otvoreni, gotovo isključivo i digitaliji, pa se komentator uglednog engleskog What Satelite magazina neobično iznenadio ugledavši analogni link HRT-a, s Bleiburga, negdje početkom svibnja!

 Analognih linkova može se, s dobrom opremom, pronaći u C band području, te, ponekad, na Intelsatu na 21,5 stupanj zapadno. Frekvencije se mijenjaju, pa je korisno analognim prijemnikom «poskenirati» čitav satelit, može se pronaći zanimljivih stvari.

 No, da zaključimo: analogija odumire, ali još se ne da. Digitalija je budućnost koja se ne može izbjeći.

 

 U idućem broju:

 DVB 2000 – softver za hackere