СЪДЪРЖАНИЕ

• Изчезващата България (Проблемите) - ТУК
• Необходимите промени (Предложения за промени) -
ТУК
• Може да ги подкрепите -
ТУК
• Изкажете вашето мнение -
ТУК


Част от поместената по-надолу информация вече не е актуална!

До края на 2006 г. ще бъдат добавени нови данни и предложения, и ще се направят леки изменения в направените по-надолу предложения.

Изчезващата България

Раждаемост смъртност и естествен прираст на 1000 души
от населението за периода 1945 - 2003 година


Източник: Национален статистически институт

Основните проблеми:

  1. Изключително ниска раждаемост в семействата от български етнически произход (средно под 1,5 деца), съчетано с огромен брой млади хора напуснали и продължаващи да напускат България.
  2. Свръх-висока раждаемост (средно между 5 и 7 деца) сред българите с цигански/ромски произход.

Коментар:
Резултатите са налице:

  • Вече близо половината, а може би дори повечето от новородените деца са с небългарски етнически произход. През 2004 г. представител на агенция АССА-М оповести в Народното събрание дори проценти от порядъка на 70-80% (вижте ТУК). Тези стойности са малко преувеличени, но забележете позицията на един НАЦИОНАЛЕН институт, какъвто е НСИ (изказана от Иван Балев - шеф на дирекцията по демография в НСИ):

    "По данни от последното преброяване през 2001 г. на една жена от български произход се падат 1,3 деца, от турски - 1,6 деца, а от ромски - 1,5 деца.
    Разликата е може би в проценти, но в пъти - това е абсурд, заяви статистикът."

    Преценете сами, чие твърдение е абсурдно (вижте друг пример за "розова статистика" от преди 11-12 години ТУК).

  • Изключително високата раждаемост в най-бедните от бедните семейства, води (доведе) до: мизерия, неграмотност, просия, джепчийство, проституция, самонастаняване в необитаеми чужди имоти, незаконно строителство върху чужда земя, отказ да се заплащат сметки (за ток, вода, билети и т. н.), масови кражби - които са оправдавани с невъзможност да се изхрани многолюдното семейство, и като капак на всичко това - продажбата на деца!!!

  • Последиците не закъсняха - задълбочаващо се социално и етническо разделение и напрежение сред българския народ.

Предложения за промени (Необходимите промени)

Цели на промените

  1. Ограничаване раждаемостта сред най-бедните семейства до 2 деца.
  2. Стимулиране на раждаемостта сред семействата, които плащат данъци (т. е. работят) да имат повече от 2 деца.
  3. Родителите, за които образованието на децата им е загуба на време, не само да започнат да ги задължават да ходят на училище, а дори и да започнат да изискват високи оценки от тях, т. е. да се учат!!! (звучи невероятно, но е постижимо!!! - вижте по-долу)

Начини за постигане на зададените цели

Цел 1 - Ограничаване раждаемостта сред най-бедните семейства до 2 деца

За постигането на тази цел е необходимо да се направят няколко елементарни, но същевременно и много съществени изменения в Закона за семейни помощи за деца (вижте го ТУК). Принципите на този закон са приети още по времето на Тодор Живков с цел да се стимулира раждаемостта. За съжаление е направен по такъв начин, че на практика стимулира раждаемостта само сред най-бедните семейства. Това може да бъде поправено със следните промени:

  1. Помощи за деца да НЕ СЕ изплащат ако майката няма навършени 18 години. След навършване на 18 г. да започнат да й се изплащат полагаемите помощи за детето/децата й, но само тези, които й се полагат към момента на навършването на 18 г. (т. е. неполучените преди това помощи да са безвъзвратно пропуснати)

Коментар:

Целта на тази промяна е максимално да се ограничи раждаемостта сред непълнолетните. Ако не вярвате, че едно толкова елементарно изменение ще ограничи (100% ефект е невъзможен) практиката 13-14 годишни ДЕЦА да стават родители, нека да направим една проста сметка:

По Закона за семейни помощи за деца през първата година след (и малко преди) раждането родителят получава:
- 150 лв. - еднократна помощ при бременност (чл. 5а.)
- по 200 лв. за 1-во, 2-ро и 3-то, и по 100 лв. за 4-то и за всяко следващо дете - еднократна помощ при раждане на живо дете (чл. 6.)
- 12 х 100 лв. - месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година (чл. 8.)

Всичко това прави 1450 до 1550 лв. за малко повече от една година, без да включваме и евентуално пропуснати помощи по чл. 7., които в момента са по 18 лв. месечно.

Мислите ли, че ако родителите, които омъжват / оженват малолетните / непълнолетните си деца (което на всичкото отгоре е и незаконно) са изправени пред възможността да не получат една такава сума няма да променят намеренията си? Тази промяна в начина на мислене няма да се случи веднага, но рано или късно... ще!

  1. Отпадане на чл. 4., който отнема правото на семействата и бременните жени с по-висок средномесечен доход на член от семейството (сега - над 200 лв.) да получават помощи за деца (без - еднократна помощ при раждане на живо дете).

  2. Промени трябва да се направят и по отношение на това за колко деца и как ще се изплащат помощи. Сегашната схема доказа своята неефективност, дори вредност! Тя не е съобразена с реалната ситуация в България! Доказателството е, че средната раждаемост сред етническите българи е под 1,5 деца, което на практика означава, че в настоящия си вид Законът за семейни помощи за деца не оказва никакъв стимулиращ ефект върху раждаемостта сред тази част от населението. На практика държавата ни стимулира раждаемостта само сред най-бедните семейства, като по този начин затваря кръга - многодетие-мизерия-неграмотност-многодетие...

    За постигане на качествени резултати е необходимо значително увеличаване размера на помощите, но и въвеждане на някои ограничения за даването им, които ще осмирят някои безотговорни родители. За постигане на желаните резултати не са необходими нови средства, а само едно елементарно преразпределение на наличните!

    Необходими са следните промени:

    3.1 - Чл. 5а. - еднократна помощ при бременност (сега - 150 лв. при
    всяка бременност).
    Да се промени:
    - да се изплаща на
    пълнолетни майки, които към момента на бременността - нямат живи деца, или имат едно живо дете. Ако към момента на бременността имат 2 или повече живи деца - да не им се полага помощ.

    3.2 - Чл. 6. - еднократна помощ при раждане на живо дете (сега - по 200 лв. за 1-во, 2-ро и 3-то, и по 100 лв. за 4-то и за всяко следващо дете).
    Да се промени:
    - да се изплаща на майки навършили пълнолетие
    - да отпаднат помощите за трето и за всяко следващо дете.

    3.3 - Чл. 7. - месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст (сега - по 18 лв.
    за всяко дете).
    Да се промени:
    - да се изплащат на майки навършили пълнолетие
    - да отпаднат помощите за трето и за всяко следващо дете
    - НАЙ-СЪЩЕСТВЕНАТА ЧАСТ - ако майката има две
    живи деца и роди трето (независимо дали е едно или са близнаци, тризнаци...) - да се спират помощите за първото й дете! Ако след това роди отново - да се спират помощите и за второто й дете! (Не бързайте със заключенията! Малко по-надолу, е описано как тези спрени помощи ще могат да бъдат компенсирани (при определени условия))
    - ДРУГАТА СЪЩЕСТВЕНА ЧАСТ - в резултат на всички предложени по-горе мерки, ще се натрупат
    значителни спестявания, които трябва да се насочат за неколкократно увеличаване на месечната помощ за второ дете.
    Какъв ще е размерът на спестените средства и съответно размера на увеличението на помощта за второ дете (само за второ) могат да кажат само хората, които имат достъп до необходимите данни. Но може да се предположи, че спестеното ще е достатъчно за поне 3-4 кратно увеличение спрямо помощта за първо дете. Тоест ще стане поне 60-70 лв. А това означава, че след евентуалните промени семействата с 2 деца, ще получават толкова помощи, колкото сега получават тези с по 4-5 деца, а това вече е истинска помощ. (коментари и уточнения по предложените промени - по-долу)

    3.4 - Чл. 8. - месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година (сега - по 100 лв.
    за всяко дете).
    Да се промени:
    - да се изплащат на майки навършили пълнолетие
    - да отпаднат помощите за трето и за всяко следващо дете
    - с една част от спестените средства да се увеличи размерът на помощта за второ дете - примерно да е с 50% по-висока от тази за първо
    (при сегашната ситуация означава да стане по 150 лв. месечно). Другата част от спестените средства да се насочат за увеличаване на месечната помощ за второ дете по чл. 7.

Коментари:

Защо е необходимо да се въвежда и спиране на помощи? Не е ли достатъчно просто да не се дават за 3-то и следващи деца, без да се спират за 1-во и 2-ро?
При формат с възможност за спиране на помощи ще се вмени много повече отговорност у родителите. Те ще бъдат принудени да разберат смисъла на семейното планиране - ако имаш малко средства, по-малкото деца, в съчетание с по-големите помощи отпускани за тях (благодарение на въведените ограничения), ще осигурят по-качествен живот за децата, а и за семейството, като цяло! Ако няма възможност за спиране на помощи, ограничителният ефект върху свръх-раждаемостта сред най-необразованата и бедна част от населението ще е нулев (първоначално ще има спад, но само докато премине психологическият ефект от промяната)! Причината за това е всеизвестна - обратната зависимост между раждаемост и социално положение (доказателството - в кои държави е най-висока раждаемостта?... В най-бедните!). Т. е. тези семейства не се нуждаят от стимули, за да имат много деца. А ако им се дадат такива (както е сега)... всички виждаме до какво води това!

Следователно: именно тази възможност - да се спират помощи, е най-съществената част от предлаганите промени! Без нея, ефектът ще е нищожен!

Защо със спестените средства да се увеличават само помощите за второ дете, без тези за първо?
Задайте си въпроса - ако въобще нямаше помощи за деца, българските семейства щяха ли да се отказват да имат деца? Не! Защото оставянето на поколение е основната цел за всеки жив организъм! Следователно, независимо от размера им, помощите за първо дете не оказват почти никакъв стимулиращ ефект върху семействата да имат едно дете. Те могат само да ускорят вземането на решение от семейството, кога да създадат това дете. Следователно - увеличаването на помощите за първо дете няма да увеличи раждаемостта, а България има нужда точно от това!

Уточнения:
1. Тези промени няма да засегнат вече родените деца, т. е. помощите за трето и следващи деца няма да бъдат спирани! Спиране на помощи може да има само при раждане на дете/деца след като вече измененията са влезли в сила.

Пример:
Майката има 8 деца, които са родени преди измененията. Тя ще продължи да получава помощи за всичките си деца. Едва след евентуално следващо раждане (всяко следващо), ще бъдат спирани помощите за едно от децата й, което е родено преди промените!

Ако държавата прецени, че може да увеличи помощите за второ дете и на родените преди измененията деца... още по-добре!!! Това изравняване може да бъде направено след някакъв преходен период, през който нужните пари да бъдат заделени от спестяванията, които ще се получат вследствие на промените. Изчакването може да бъде избегнато или съкратено, само ако държавата намери друг източник на необходимите средства.

2. Децата настанени за отглеждане в семейство на роднини, близки или в приемно семейство няма да бъдат лишавани от помощи.

3. Децата с увреждания, също няма да бъдат лишавани от помощи.

4. Какво ще става, когато се родят близнаци, тризнаци...? Когато майката няма деца, или има едно живо дете, и роди близнаци, тризнаци и т. н., един от които е второ дете за нея, помощта за това дете, което е второ, ще се изплаща в размер - като за второ, а за останалите - като за първо. Тоест всички деца ще получават помощи, дори и ако някое от тях е трето, четвърто... за майката!

5. Ако промените бъдат приети, ще е справедливо да влязат в сила девет месеца след обнародването им в "Държавен вестник". По този начин родителите на децата, които са заченати преди обнародването на измененията, няма да могат да бъдат лишени от помощи!

Ако предлаганите промени бъдат реализирани, би следвало да се промени и името на законът от "Закон за семейни помощи за деца", примерно на "Закон за стимулиране и регулиране на раждаемостта".


Цел 2 - Стимулиране на раждаемостта сред семействата, които плащат данъци

От тази година (2005-та) се въведоха елементи на семейно подоходно облагане (СПО), регламентирани с чл. 29а.от Закона за облагане доходите на физическите лица (вижте ТУК). Същността на СПО е - раждаш повече деца - плащаш по-малък данък. Отлично! Да, ама не?!

Сумата, с която държавата ни (политиците ни) ще "стимулира" раждаемостта сред данъкоплатците е между... 6 и 7 лв. на месец, за дете, при това най-много за до 3 деца (за първо, второ и трето).

Забележете - на тези, които работят и плащат данъци държавата ще оставя по 6-7 лв. на дете, за до 3 деца. А на тези, които не работят и не плащат данъци - а много често и не искат да работят, им се дават неколкократно по-големи помощи, при това за неограничен брой деца!

Ако не вярвате, че сумите са между 6 и 7 лв. (за до 3 деца) - доказателството е ТУК

Истината е, че СПО не може да окаже такъв стимулиращ ефект върху раждаемостта, какъвто би ни се искало! Причината за това е, че заплатите в България са прекалено ниски, следователно и дължимият данък върху доходите, като абсолютна сума ще бъде твърде нисък, за да може да бъде използван, като инструмент за стимулиране на раждаемостта.

Пример:
Ако средномесечният ви доход е 500 лв., то данъкът върху доходите на физическите лица ще е 77 лв. Дори държавата да го опрости изцяло, тези 77 лв., ако бъдат разделени за 3 деца, ще се получи по около 26 лв. месечно за дете. За човек с доход от 500 лв. месечно тези 25-26 лв. няма да представляват стимул, за да има повече деца. А и, колко от българите имат 500 лв. месечен доход?

Но това не трябва да служи за оправдание, защото все пак има какво да се направи:

  1. Вече отбелязаната нужда от премахване на чл. 4. от Закона за семейни помощи за деца (ЗСПД), който отнема правото на семействата със средномесечен доход на член от семейството над 200 лв. да получават помощи за децата си, произтичащи от споменатия закон. Включително и останалите предложения направени по-горе.
  2. След като вече всички семейства ще получават помощи за първо и второ дете, е нужно да се измени чл. 29а. от Закона за облагане доходите на физическите лица по такъв начин, че да стимулира (или най-малкото да не възпира) плащащите данъци да имат повече от две деца. Това може да се постигне, чрез механизъм, който да възстановява (макар и под друга форма) спрените помощи по ЗСПД в следствие на раждането на трето и четвърто дете. Прилежащите точки към алинея (1) трябва да придобият следния вид:

    1. при три ненавършили пълнолетие деца - 1140 лв. (или друга сума, която би компенсирала спрените помощи за първо дете по ЗСПД);
    2. при четири и повече ненавършили пълнолетие деца - 4000 лв. (или друга сума, която би компенсирала спрените помощи за второ дете по ЗСПД)

Схемата е следната:
- Работите и имате 2 деца - получавате помощи по ЗСПД.
- Раждате си трето - спират помощите давани ви за първото ви дете, но същевременно по чл. 29а. от ЗОДФЛ, вече ще може да намаляте дължимия към държавата данък (ДОДФЛ) със сума, която напълно ще покрие парите, които са ви спрени по другия закон. Същото важи и при раждане на четвърто дете.

Коментар:

Както се вижда - има преминаване от подпомагане по един закон (ЗСПД) към равностойностно подпомагане по друг закон (ЗОДФЛ). Разликата е, че по този начин ще се стимулира (или поне няма да се възпира) раждаемостта над 2 деца, само в семействата, в които поне един от родителите работи и плаща данъци. Семействата, в които няма работещи, ще бъдат подпомагани в по-голям размер от сегашния, но само за до 2 деца. По този начин, тези родители ще могат да осигурят по-качествен живот за всички членове на семейството (по-малко деца + повече пари давани за тях = по-качествен живот)!

Коментирайте вие:

Как бихте коментирали това, че държавата ни (политиците ни) стимулира най-бедните семейства да имат неограничен брой деца, а семействата, които плащат данъци са "стимулирани" с обидно малки суми, при това само за до 3 деца? Това в интересите на страната ни ли е? Нужна ли е промяна?


Цел 3 - Родителите да изискват от децата си да се образоват! КАК???

За да бъде постигната тази цел в значим мащаб, е необходимо размерът на помощите, които се отпускат за децата, да се обвърже с успехите им в училище. Тоест: висок успех - големи помощи, нисък успех - малки помощи, трагичен успех - няма помощи! Ако спрат да ходят на училище - няма успех, следователно няма и помощи!

Големият проблем пред реализирането на тази промяна е, че трябва първо да се проведе реформата в образованието ни, и най-накрая да бъде въведена тестовата форма на изпитване, като най-безпристрастен начин за оценяване знанията на учениците. В момента системата на оценяване в училищата ни е силно субективна. Поради това ако сега се обвържат помощите с оценките, това ще доведе само до напрежение сред родителите, което много често ще бъде оправдано. Именно затова тази цел е най-трудно постижимата! Но е постижима! Нужно е само повечко желание!

Трябва да се прецени и кой е най-удачният начин да бъдат давани тези пари - дали под формата на помощи, стипендии, или по някакъв друг начин.

Коментар:

Трябва да се намери механизъм, който да насърчава раждаемостта само в семействата, в които се държи на образованието на децата. Същевременно държавата трябва да прилага строги мерки срещу родителите, които обричат децата си на неграмотност, което впоследствие забавя развитието на цялата страна.


Философията на предложените промени:

  1. (Опит за) Стимулиране на еднодетните семейства (които доминират) да имат и второ дете - чрез значителното увеличаване размера на помощите за второ дете.
  2. (Опит за) Ограничаване на свръх-раждаемостта сред най-бедните от бедните семейства - чрез въвеждане на описаните ограничения/правила.
  3. Стимулиране на многодетието само в семействата, в които има поне един работещ родител.
  4. Обвързване размера на детските помощи с успехите в училище - начин някои родители да бъдат накарани да изискват от децата си да учат, а не само да присъстват в училище.

Важни уточнения:

Направените по-горе предложения не изчерпват всички възможни действия, които могат да бъдат извършени, за да се променят настоящите демографски процеси. Съществуват и множество други начини за положително повлияване върху тези процеси. Някои от тези други възможности също биха имали доста силен, положителен ефект. Част от причините те да не са включени (засега) на този сайт, са: защото са сравнително широко известни; ефекта от тях би бил бавен и/или слаб; и най-вече, защото повечето от тези други начини не са толкова стряскащи и не биха срещнали неодобрението на нашите управляващи (естествено, ще се намерят аргументи и против тях, като например, най-честият - "няма пари". Колкото и абсурдно да е това оправдание! Сякаш парите са по-важни от бъдещето на нацията ни?!). Докато направените по-горе предложения - не са широко популярни; биха имали силен, бърз и качествен ефект (естествено няма да е 100%-ов, но...); със сигурност ще срещнат огромен отпор (може би с малки изключения) сред управляващите среди (политически и не политически), които предимно са съставени от: национални нихилисти, родоотстъпници, чуждопоклонници, некадърници, продажници, небългари, престъпници, незаинтересовани личности... Именно затова, за да бъдат реализирани тези предложения, те първо трябва да получат широка подкрепа от обикновените хора. Поради това, засега на този сайт са включени само тези предложения.

Отчитайки обаче мненията оставени в книгата за гости, бе преценено, че се налага да бъдат направени някои промени, като:

  • Даване на по-подробни разяснения по вече направените предложения.

    Това се налага, защото има хора, които се стряскат от това, че детски помощи по ЗСПД, ще се дават само за до две деца, като ще има и възможност за спиране на помощите при раждане на 3-то и 4-то дете. Тези хора обаче не разбират (или не искат да разберат), че спрените помощи по ЗСПД, "автоматично" ще могат да бъдат възстановени, чрез данъчни облекчения по друг закон - ЗОДФЛ. Не се и отчита фактът, че благодарение на тази промяна, ще може неколкократно да бъде увеличена помощта за второ дете, и по този начин да се направи опит да се стимулират семействата с по едно дете (които доминират) да имат и второ (ако искаме да стимулираме многодетието сред по-малко бедните от бедните, първо трябва да се намери начин те да бъдат насърчени да имат второ дете). Същевременно, ще се наложи семействата, в които няма работещ родител, да се ограничават до две деца, ако искат да получават помощ от държавата (т. е. от данъкоплатците). Не се разбира, че това е най-съществената промяна, благодарение на която, за тези две деца, тези семейства, ще получават толкова пари, колкото сега биха получавали ако имаха 4-5 деца (получава се формулата - когато нямаш доходи, по-малкото деца + повече пари давани за тях = по-качествен живот за всички - Нека някой противник на тези предложения се опита да обори тази формула! Успех!). И нещо много странно - има хора, които тълкуват тези евентуални промени, едва ли не, като забрана за раждане на деца!!! Тези промени няма да доведат до каквито и да било забрани. Всеки ще може да ражда колкото си иска деца, но ако иска да получава пари от държавата (данъкоплатците), ще му се наложи да се съобразява със социалното си положение, и да си направи сметка - на колко деца той може да осигури качествен живот (т. нар. семейно планиране). Ако има родители, които не искат да си правят този труд (да си правят сметката)... само те са си виновни... Разбирате, че тука започваме да говорим и за задължения/отговорности. Вие против ли сте държавата ни да вмени някои отговорности у родителите? (в момента има само права, а липсват отговорности... резултатите са крещящи... или, може би за Вас не са?)

  • Включване на нови предложения за промени, които биха помогнали да се обърнат негативните демографски процеси протичащи в момента в България. Ако имате идеи по този въпрос, може да ги споделите в книгата за гости.

Тези промени ще бъдат направени до края на февруари (2006 г.).


Общ коментар:

От първостепенен интерес за бъдещето на България, е незабавно да се промени сегашната демографска политика, която стимулира свръх-висока раждаемост само сред най-бедните слоеве от населението, които в основната си част са от небългарски етнически произход. Ако тази политика не бъде променена възможно най-скоро, до 20 - 30 години България най-вероятно ще последва съдбата на Косово и Македония! Ако последното твърдение ви се струва немислимо, само си припомнете няколкото случая от последните години, които "българските" медии благоволиха да отразят (тези, за които се мълчи, са несравнимо повече...) - гр. Самоков, кв. Столипиново (Пловдив), гр. Долна Митрополия (няколко цитата от този случай - "Гяури, ще ви избием и изселим от тук", "Българите - вън от Долна Митрополия!", "500 години сме ви ебали и пак ще ви ебем!" - цялата история прочетете на сайта на сдружение "Български Човешки Права" ТУК), с. Славянци, София - кв. Захарна фабрика, гр. Козлодуй, Плевен - кв. Сторгозия, гр. Елин Пелин, София - ЖП гара "Подуене", гр. Монтана, София - кв. Факултета, Видин и т. н., и т. н... Сега се опитайте да си представите каква би била ситуацията след 30 - 40 г., когато ще сме малцинство, ако сега не се направят качествени промени...


Подкрепете предложенията

АКО одобрявате направените предложенията, отделете няколко минути, за да ги подкрепите! Какви са вариантите за подкрепа, и как може да я изразите, може да разберете ТУК


Целите на тази акция са:

Ако прецените, че реализирането на направените предложения би представлявало добър опит за предотвратяване на демографската гибел на България, може да изразите подкрепата си по описаните по-горе начини.


Очакванията:

Абсурдно е да се очаква, че големите ни партии (управляващите партии), които са доказано "родолюбиви" ще обърнат внимание на тези предложения! Но тъй като демографската картина у нас ще продължи да се влошава, то рано или късно... Нека сме търпеливи, но не и бездействени!


Вашето мнение

За да изкажете и вашето мнение по демографския проблем, да вземете отношение по направените предложения, да ги критикувате (градивно), да предложите изменения и/или допълнения, или нещо различно, но по-добро... Всичко това може да направите ТУК. Всички оставени мнения и предложения може да видите ТУК.

Ако имате идеи, които мислите, че са по-добри от описаните по-горе, не се притеснявайте да ги изкажете! Ако предложите нещо качествено, то ще бъде оценено и включено.

демография демографски срив демографска криза демографска катастрофа демографската криза демографската катастрофа демографски проблем проблеми демографския проблем раждаемост многодетие помощ насърчаване стимулиране деца дете детски помощи родолюбие родолюбец патриот патриоти патриотична патриотични патриотичен форум форуми национализъм гражданска позиция граждански позиции инициатива инициативи националисти националист нация оцеляване новина новини етнос етноси етнически етническо напрежение етническа престъпност сепатратизъм бедност мизерия гето гета геноцид българия българи цигани роми циганин ром циганизация турци турчин партии партия малцинство малцинства малцинствени човешки права демография демографски срив демографска криза демографска катастрофа демографската криза демографската катастрофа демографски проблем проблеми демографския проблем раждаемост многодетие помощ насърчаване стимулиране деца дете детски помощи родолюбие родолюбец патриот патриоти патриотична патриотични патриотичен форум форуми гражданска позиция граждански позиции инициатива инициативи национализъм националисти националист нация оцеляване новина новини етнос етноси етнически етническо напрежение етническа престъпност сепатратизъм бедност мизерия гето гета геноцид българия българи цигани роми циганин ром циганизация турци турчин партии партия малцинство малцинства малцинствени човешки права