Един от най-неприятните проблеми в Поземлените комисии е издаването на бележки, за това че даден човек НЕ ПРИТЕЖАВА земеделска земя, която да послужи за отпускането на социална помощ. Социалните служби се позовават на чл. 26 ал.4 т.3 за изискването на този документ. Който има земя веднага получава документа от FRZPK. А който няма - каква форма има този документ? Коя програма го генерира? С цел преодоляването на тези трудности, а и с оглед намаляването на напрежението с гражданите и социалните служби създадох програмите, които правят проверка дали даденото лице фигурира в регистрите за собственици и наследници на земеделска земя. Проверяват се данните на FERMA3, FERMAN и FRZPK. Търсенето става по име или ЕГН ( или и по част от тях). За правилната работа на програмите е необходимо в FRZPK да нямате некоректни данни - т.е. да има землища за които няма данни на диска. Ако по някаква причина нямате FERMAN, то просто си я инсталирайте, нищо че няма да имате въведени данни. При извършване на проверка от файл предоставен от службите за социални дейности, форматът на данните е 10 знака за ЕГН в началото на записа и веднага след това името. При некоректна настройка е необходимо да изтриете файла C:\SOCIALNI.CFG. В съпроводителното писмо за извършената проверка изрично указвайте, че справката е на основание чл. 26 ал. 6 от ППЗСП и чл. 30 ал. 2 от Наредба №33. Това е необходимо с цел социалните служби да не си "измиват" ръцете с поземлените комисии.

ПРИЛОЖЕНИЕ:

В Българското законодателство не се удостоверяват отрицателни дадености.

ЗАКОН ЗА АДМИНИСТРАТИВНОТО ОБСЛУЖВАНЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ И ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА

Обнародван, ДВ, бр. 95 от 2 ноември 1999 г.

Чл. 15. (1) Административната услуга се извършва, след като се изяснят фактите и обстоятелствата от значение за нейното предоставяне.
(2) За установяване на фактите и обстоятелствата могат да се използват всички начини и средства, които не са забранени от закон, освен ако друг нормативен акт предписва доказването на някои факти и обстоятелства да стане по определен начин или с определени средства.
(3) Извършващият административната услуга може да изисква от заявителя представяне само на документите, предвидени в нормативния акт, определящ реда за извършване на административната услуга.
(4) Извършващият административната услуга не може да изисква от заявителя доказване на факти и обстоятелства от значение за извършване на административната услуга, които се установяват от администрацията, към която принадлежи. От заявителя не може да се изисква да доказва отрицателни факти. Когато е изрично предвидено удостоверяването на факта да става с документ, издаването му може да бъде поискано със заявлението за извършване на административната услуга.
(5) Извършващият административната услуга не може да откаже приемане на писмена декларация на заявителя, с която се установяват факти и обстоятелства, за които нормативен акт не предписва доказване по определен начин или с определени средства.
(6) Извършващият административната услуга може да приеме и писмена декларация, с която се установяват факти и обстоятелства, за които нормативен акт предписва доказване с официален документ, когато такъв не е издаден на заявителя в определения за това срок.
(7) Документите по ал. 3 и декларациите по ал. 5 се прилагат към заявлението, а когато това не е направено, извършващият административната услуга определя подходящ срок за представянето им. Ако те не бъдат представени в определения срок, заявлението се оставя без разглеждане.

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ

Отразена деноминацията от 5.7.1999 г, обн., ДВ, бр. 133 от 11 ноември 1998 г., изм., бр. 38 от 1999 г., изм. и доп., бр. 42 от 1999 г., доп., бр. 112 от 1999 г., изм., бр. 30 от 2000 г.

Чл. 26. (1) Социалните помощи се отпускат въз основа на молба-декларация по образец съгласно приложение № 1, подадена от пълнолетно лице до общинската служба за социално подпомагане.
(2) За родители, не навършили пълнолетие, молбата-декларация се подава от родителя, притежаващ документ за самоличност, или от законен техен представител.
(3) Молбата за социална помощ се подава еднократно в рамките на една календарна година, а за целева социална помощ по чл. 15 - в рамките на един отоплителен сезон.
(4) Към молбата-декларация се прилагат следните документи:
1. служебна бележка за доходите от трудова дейност;
2. служебна бележка за размера на получените доходи от земеделски имоти;
3. служебна бележка от поземлените комисии за размера на възстановената земеделска земя; (!!!)
4. медицинско удостоверение, протокол на ЛКК, експертно решение на ТЕЛК или на Централната трудово-експертна лекарска комисия (ЦТЕЛК);
5. военна книжка за справка;
6. удостоверение от местата за изтърпяване на наказанието "лишаване от свобода";
7. документ за самоличност за справка.
(5) При необходимост общинските служби за социално подпомагане могат да изискват и други документи.
(6) При обработване на молбите общинските служби за социално подпомагане задължително изискват по служебен ред необходимата им информация от териториалните структури на данъчната администрация, от бюрата по труда, от териториалните управления "Социално осигуряване" и от други държавни и общински институции, като те са длъжни да я предоставят в 14-дневен срок от датата на поискването й.

НАРЕДБА № 33 ЗА ПОДДЪРЖАНЕ И ОСЪВРЕМЕНЯВАНЕ НА ПЛАНОВЕТЕ ЗА ЗЕМЕРАЗДЕЛЯНЕ

ПРИЕТА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕЛНАТА ПРОМИШЛЕНОСТ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ТЕРИТОРИАЛНОТО РАЗВИТИЕ И СТРОИТЕЛСТВОТО,
обн., ДВ, бр. 3 от 9 януари 1996 г.

Чл. 30. (1) Всеки може да поиска сведение за вписванията в поземления регистър, които не са за служебно ползване.
(2) Справките са устни и писмени. При писмените справки се издава удостоверение за определена партида или копие от партидата, отразяваща правното състояние на имота към момента на справката по наличните в регистъра данни. Справките се издават само за сведение и нямат правното значение на справка по нотариалните книги.
(3) Справките се извършват от длъжностни лица въз основа на писмена или устна молба, като търсенето може да се извършва по името или ЕГН на собственика, по номер или адрес (местност) на имота.
(4) Справки в досието на партидата, вкл. и издаване на копия от съдържащите се в него документи, се извършват при писмена молба.