Prijepolje
Prijepoljska Carsija
Opstina Prijepolje se prostori na 842 kilometra kvadratna sa blizu 50 000 stanovnika u 82 naselja. Procenat Bosnackog i Srbskog stanovnista na ovim prostorima je priblizan. U 1981 godini bilo je vuse Srba koji su cinili oko 50% stanovnistva, dok su Bosnjaci sacinjavali malo vise od 40% ukupnog stanovnistva. Razlog za ovo su bile velike seobe Bosnjackog stanovnista za Tursku 50-ih, 60-ih, 70-ih godina. Seobe Bosnjackog stanovnistva su se smanjile 80-ih a pogotovo 90-ih pocetkom rata u Bosni (veliki broj Sandzaklija zivi u Bosni, pogotovo Sarajevu). U periodu od 1971 do 1991 godine procenat Srbskog stanovnistva je opao za 4.14%, dok je procenat Bosnjackog stanovnistva porastao za 24.60%, tako da je sada mala razlika u procentima u korist Bosnjaka.
Grad je lociran izmedju obala Lima i Milosevke, na nadmorskoj visini od 440m, okruzen talasavim brdima.
Jadransku magistralu ovdje preseca regionalni put Pljevlja-Prijepolje-Sjenica, cija se trasa dobrim dijelom poklapa sa starim putem iz rimskog i turskog doba poznatim kao Dubrovacki put. Preko Prijepolja je vodio put od Dubrovika do Novog Pazara, Soluna i Carigrada.
Za vrijeme Turske vladavine podignuto je vise objekata koji imaju ne samo istorijski vec i turisticki znacaj medju kojima su tri dzamije i Sahat-kula, kuca Musabegovica, Seceragica i Cvijovica.
Danas naporima drustvene zajednice Prijepolje ima razvijenu Tekstilnu, Obucarsku, metalnu, hemijsku i Gradjevinsku industriju. Nosioci privrednog razvoja opstine su FAP Livnica, fabrika obuce Limka, industrija konfekcije Iris, hemijska industrija Elan, proizvodnja rezane gradje i stolarije Javor i drugi.
Danas je Prijepolje moderan grad otvorenih kapija.
Sahat-Kula
Velika Dzamija
Pogled na Prijepolje