Drewniane kościoły Małopolski i Podkarpacia

 

 

 

Od wielu wieków w Europie powstawały drewniane budowle, a wśród nich także obiekty sakralne. Najstarsze, zachowane do dziś kościoły drewniane znajdują się w Norwegii. Jednak drugim najstarszym tego rodzaju skupiskiem jest zespół kilkuset drewnianych świątyń na pograniczu Polski i Słowacji.

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który z kościołów znajdujących się w Polsce był najwcześniej zbudowany. Świątynia w Zborówku powstała już w 1459 roku. Przypuszcza się jednak, iż opisany poniżej kościół w Haczowie ma starszy rodowód. Inne źródła zaś sugerują, iż najstarsza świątynia, w Humniskach, powstała już w 1408 roku.

W czerwcu 2000 roku przekazano do Biura UNESCO w Paryżu wniosek o wpis sześciu zabytkowych kościołów drewnianych Małopolski i Podkarpacia na listę Świątowego Dziedzictwa Kulturalnego. Są to drewniane świątynie w Binarowej, Bliznem, Dębnie Podhalańskim, Haczowie, Lipnicy Murowanej i Sękowej. Dnia 3 lipca 2003 roku zabytkowe  świątynie zostały wpisane na listę.

Kościoły wpisane na listę UNESCO to kościoły budowane na zrąb. Konstrukcję zrębową tworzą długie, poziome bale, układane jeden na drugi i łączone ze sobą w narożach za pomocą specjalnych wycięć. Nieco inaczej budowano kościelne wieże, które muszą wytrzymywać kołysanie się ciężkich dzwonów. Maja one tzw. konstrukcję słupową, na którą składają się pionowe, poziome i ukośne belki, połączone w szkielet obity deskami. Ten rodzaj konstrukcji jest charakterystyczny dla kościółków skandynawskich. Konstrukcja budowli zazwyczaj nie jest z zewnątrz widoczna, ponieważ jej ściany są pokryte gontami lub szalunkiem (pionowymi, rzadziej poziomymi deskami).

Najstarsze świątynie od XV po XVII w., są zawsze orientowane. Znaczy to, że najświętsze miejsce kościoła, prezbiterium, skierowane jest ku wschodowi. Zwyczaj ten jest bardzo stary, sięga bowiem czasów starożytnych i nawiązuje do kultu słońca. W chrześcijaństwie orientowanie kościołów symbolizowało rolę Chrystusa, który podobnie jak wschodzące słońce rozświetlił mroki ziemi i dał ludziom możliwość wiecznego życia. Poczynając od XVIII w. stopniowo zaniechano orientowania świątyń i obecnie zwyczaj ten nie jest praktykowany.

Wygląd drewnianych kościołów ulegał w ciągu wieków dość znacznym zmianom. W różnych okresach stawiano różne typy budowli, a starsze kościółki nierzadko przebudowywano. Świątynie powstałe w XV, XVI i XVII w. noszą cechy stylu gotyckiego lub późnogotyckiego, a kościoły XVIII-wieczne często nawiązują do baroku. Budowle z XIX i XX w. miewają tradycyjne formy, ale nieraz tez charakteryzują się nowatorstwem architektonicznym.

Najstarsze zachowane świątynie, do których należy sześć kościołów wpisanych na listę UNESCO, z reguły były pierwotnie dwuczęściowe - składały się tylko z prostokątnej nawy oraz węższego prezbiterium, zamkniętego trójbocznie lub, rzadziej, prostokątnie. Do prezbiterium dobudowywano od północy zakrystię, a do nawy, od południa i zachodu kruchty. Do końca XVI w. okna umieszczano wyłącznie po stronie południowej. Było to podyktowane względami klimatycznymi, ale także symbolicznymi. Wierzono bowiem, że po północnej stronie czają się diabły i wszelakie zło. Kościoły kryto zazwyczaj dachem dwuspadowym, jednokalenicowym, zbudowanym w systemie więźbowo-zaskrzynieniowym. Ten system konstrukcyjny, typowy dla świątyń tzw. odmiany małopolskiej, umożliwiał stawianie strzelistych, stromych dachów.

Pod koniec XVI w. i w XVII w. do starszych drewnianych kościółków zaczęto powszechnie dobudowywać wieże, wieżyczki na sygnaturkę, a często także soboty – wsparte na słupach niskie zadaszenia otaczające kościół. Nazwa pochodzi stąd, że w sobotach chronili się wierni, którzy mieszkali tak daleko od kościoła, że musieli przybywać już w sobotę i czekać całą noc na mszę świętą.

Najstarsza znana wieża została dostawiona do dwudzielnego kościółka w Binarowej w 1596 r. Gotyckie wieże są zazwyczaj strzeliste, o pochyłych ścianach, zwieńczone izbicą, najwyższą kondygnacją tworzącą piętro dzwonowe, oraz ostrosłupowym hełmem. Wieżyczki na sygnaturkę występują obecnie niemal na wszystkich świątyniach. Umiejscowione są one na kalenicy dachu, zazwyczaj na styku nawy i prezbiterium.

 

·       Sękowa

 

Kościół filialny p.w. Świętych Filipa i Jakuba wybudowany został ok. 1520 r. Jest to świątynia jednonawowa, o konstrukcji zrębowej. Do dziś zachowany został pierwotny charakter konstrukcji i układu przestrzennego. Kościół zbudowany jest z modrzewiowych, ręcznie ociosanych bierwion. Świątynię obiegają szerokie podcienia, zwane sobotami. Nawę, prezbiterium i zakrystię pokrywa wspólny dach, bardzo stromy, pokryty gontem. Izbicowa wieża również pokryta została gontem. We wnętrzu znajduje się późnorenesansowy, polichromowany i złocony, ołtarz główny z XVII w. W skład wyposażenia wchodzi również kamienna późnogotycka chrzcielnica z 1522 r. Na ścianach można podziwiać fragmenty polichromii sprzed 1888 r. Na ścianie południowej znajdują się ołtarze boczne z XX w.

 

·       Binarowa

 

Kościół parafialny p.w. Św. Michała Archanioła wzniesiono ok. 1500 r. Jest to kościół jednonawowy, o konstrukcji zrębowej. W latach 1641-1650 świątynię gruntownie przebudowano: powstała kaplica p.w. Aniołów Stróżów, przebudowany został również chór muzyczny, powiększono otwory okienne, wykonano nową polichromię. Wnętrze świątyni nakryte jest stropem płaskim. W nawie, kaplicy i zakrystii znajdują się nadwieszone nad tymi pomieszczeniami chóry muzyczne. We wnętrzu znajdują się wyjątkowo cenne malowidła z XVI i XVII w. oraz gotyckie rzeźby z XIV w. W skład wyposażenia wchodzą również płaskorzeźby świętych umieszczone w ołtarzach bocznych. W ołtarzu głównym znajduje się cenna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z pierwszej połowy XV w. Ponadto we wnętrzu świątyni można podziwiać kamienną chrzcielnicę z 1522 r., gotycki XV-wieczny dzwon, ozdobne okucia drzwi prowadzących z kruchty do nawy, bogato rzeźbione ławki, konfesjonały pokryte malowidłami, tron celebransa oraz ambonę.

 

·       Dębno Podhalańskie

 

Kościół parafialny p.w. Św. Michała Anioła wybudowany został w drugiej połowie XV w. Jest to świątynia o konstrukcji zrębowej. Wieżę z pochyłymi ścianami, silnie zwężającymi się ku górze, wzniesiono w konstrukcji słupowo-ramowej w 1601 r. Dachy kościoła, zadaszenia i ściany wieży oraz jej hełm podbite są gontem, ściany izbicy wieży oszalowane zostały deskami z ozdobnie wyrzynaną koronką u dołu. We wnętrzu znajdują się cenne zabytki rzeźby i malarstwa gotyckiego. Strop i ściany pokrywają unikatowe malowidła ścienne wykonane na przełomie XV i XVI w. Ołtarz główny, stanowiący cenny zabytek malarstwa tablicowego, jest tryptykiem z początku XVI w. Dwa ołtarze boczne wykonane zostały w stylu barokowym. W lewym, z 1651 r., znajduje się szafka z gotyckimi rzeźbami z pierwszej połowy XV w. W kościele zachowały się archaiczne elementy wyposażenia, w większości wykonane z desek pokrytych malowidłami. Ponadto warto zwrócić uwagę na drewniane, malowane tabernakulum oraz gotycką monstrancję wieżyczkową z XV w.

 

·       Lipnica Murowana

 

Kościół p.w. Św. Leonarda wzniesiono pod koniec XV w. Jest to budowla o konstrukcji jednonawowej, zrębowej. W XVII w. dobudowano soboty, a w 1837 r. wykonano obecny portal zachodni. Strzeliste dachy kościoła, zadaszenia oraz ściany elewacji bocznych i wschodniej pokryte są gontem. W wejściu południowym zachowany jest gotycki portal z nadprożem wyciętym w kształcie trójliścia z oślim grzbietem. We wnętrzu zwraca uwagę cenna polichromia pokrywająca strop i ściany z końca XV w. oraz tryptyki z przełomu XV i XVI w. Cennym średniowiecznym zabytkiem należącym do wyposażenia kościoła jest płaskorzeźba przedstawiająca Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny, wykonana pod koniec XIV w., przechowywana obecnie na plebanii. Na uwagę zasługuje także barokowa ambona z 1711 r. i rzeźby grupy Ukrzyżowania umieszczone na belce tęczowej. Prócz nich we wnętrzu można znaleźć barokowe obrazy z XVIII w. i świeczniki wykonane zgodnie z tradycją ludową. Pod posadzką nawy znajduje się krypta grobowa rodziny Leduchowskich, dawnych właścicieli Lipnicy Murowanej.

 

·       Haczów

 

Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie to najstarsza  świątynia wpisana na Listę Dziedzictwa i prawdopodobnie największy kościół o konstrukcji zrębowej w Europie. Pochodzi z XIV wieku. W XVII wieku kościół został otoczony wałem ziemnym i pełnił również funkcję obronną. Unikatową wartość posiada figuralna dekoracja malarska wnętrza z 1494 r. na stropie i ścianach, stanowiąca największy zespół średniowiecznych malowideł ściennych w Polsce (m.in. wielokwaterowy cykl Męki Pańskiej w prezbiterium, liczne wizerunki świętych: m.in. monumentalna postać św. Krzysztofa).

 

·       Blizne

 

Kościół p.w. Wszystkich Świętych wzniesiony został w połowie XV w. Posiada konstrukcję zrębową na kamiennym podmurowaniu. Zachowały się liczne szczegóły ciesiołki gotyckiej. W 1646 r. dobudowano wieżę izbicową i soboty na całym obwodzie. W 1811 r. miał miejsce kompleksowy remont świątyni, w czasie którego rozebrano soboty, całkowicie oszalowano ściany zewnętrzne kościoła. We wnętrzu znajduje się bogata dekoracja malarska. Polichromie pochodzą z XVI-XVIII w. Składają się z przedstawień figuralnych o tematyce biblijnej, przedzielonych pasami ornamentu roślinnego oraz groteski. W skład wyposażenia wchodzą ołtarze i sprzęty z XVII i XVIII w. W otoczeniu kościółka znajduje się zespół zabytkowej zabudowy plebańskiej z XVIII-XIX w., w skład którego wchodzą plebania, lamus i szkółka parafialna.

 

 

Bibliografia

 

1.      Michniewscy M. i A., Duda M., Wypych S., Kościoły drewniane Karpat i Podkarpacia. Pruszków 2001, Oficyna Wydawnicza „Rewasz”.

2.      Dylewski A., Świątynie Polski. Warszawa 2004, Świat Książki.

3.      Dylewski A., Najpiękniejsze zabytki Polski. Warszawa 2004, Świat Książki.

4.      Polska na weekend. Pod redakcją W. Rusina. Bielsko-Biała 1998, Wydawnictwo Pascal.

5.      Turystyczny Atlas Polski. Pod redakcją U. Wojciechowskiej. Gdańsk – Warszawa 2004.

6.      Szlak Architektury Drewnianej w Województwie Małopolskim, www.malopolskie.pl/szlak/, data pobrania – 6 marca 2005.

 

Powrót na Stronę Główną

Powrót na stronę Prace