napis.jpg (15458 bytes)
 
hiskowcopy.jpg (13988 bytes)

  

  

  

Pierwsze przekazy historyczne na temat Sulkowic , znajduja sie w bullach z 1136 i 1245 r. okreslajace miejscowosc jako "Sulko" lub "Suliki". 

Nazwa Sulkowice przyjela sie w XIX wieku.W roku 1410 krol Wl.Jagiello przekazal Zbigniewowi z Brzezia za oddane zaslugi w bitwie pod Grunwaldem Lanckorone oraz 16 wsi.nalanct.jpg (10023 bytes) W zapisce sadowej z 1443 r. znajdujemy sklad osad nalezacych do zamku lanckoronskiego m.in. Harbutowice,Rudnik,Jasienica, Sulikowice. 

"Kronika Sulkowic" odnotowuje ,iz mieszkancy Sulkowic mieli obowiazek wytwarzania broni oraz artykolow metalowych dla zamku na Lanckoronie. Ruda darniowa wydobywana byla na stokach Dalinu w Rudniku , dostarczana do Suchej Beskidzkiej, skad przywozono zelazo. 

Dr.Jan F.Magiera w artykule pt."Poczatek kowalstwa w Sulkowicach i terminologia kowalska" opublikowanym w 1900 r tygodniku "Lud" wydawanym w Lwowie,opisuje "Kiedy szly cygany wegierskie przez nasz kraj,jak to zwyczajnie do dzisiaj jezdza I przechodza tak sie sprowadzili I do Sulkowic I tu byli najdluzej bo roboty mieli duzo,jakze kiedy kowala w pobliskosci nie bylo nigdzie.Chlopaki takie mlode gonily tam do nich ku "zielonej"/karczma/ na te rownine, a cygany pobieraly ich ku pomocy do bijacki albo dymania. Chlopaki, ktory sprytniejszy, podpatrywali jak to sie robi I sami zaczeli potem probowac…" 

Jest to jedna z tez na temat powstania kowalstwa w Sulkowicach poparta przez "Kronike Sulkowic. 

W 1581 r./Pawinski,Malop.,47/ istniala w Sulikowie parafia.Spis wykazuje iz wtedy znajdowalo sie tu 10 zagrod z rola 8 rzemieslnikow, rzeznik.Parafialne zapisy podaja iz w 1598 kierownictwo szkoly pelnil Wojciech Mlynarz z Dobczyc. 

W czasie potopu szwedzkiego Szwedzi dotarli m.in.do Sulkowic palac wieze kosciolaparafialnego z przelomu XVI /XVII w . poswieconego przez bs. Andrzeja Zaluskiego. 

Ludnosc Sulkowic nalezaca do Starostwa Lanckoronskiego zmuszona byla do odrabiania panscczyzny. Nieslychany ucisk ze strony Marianny Zebrzydowskiej doprowadzil do manifestacji chlopskich w Lanckoronie w 1670 .W roku 1699 poddani starostwa odmowili panszczyzny organizujac drugi strajk chlopski.Sprowadzona komisja krolewska wydala nieprzychylne dla chlopow orzeczenie. Wojsko spacyfikowalo opornych. Zycie kmieci bylo ciezkie,panszczyzna,  

przemarsz wojsk Lwa Sapiehy w 1683 , ciagnac pod Wieden, lupily okolice Krakowa, wioski. 

Ponownie w 1702 r. Szwedzi zajeli czesc Malopolski, docierajac do Rudnika Sulkowic, Myslenic i Dobczyc gdzie zrujnowali zamek. Konfederacja Barska scisle zwiazana byla z Malopolska. 
 

  

 

W roku 1769 pod Lanckorona oddzial konfederatow pobil Rosjan i odepchnal pod Myslenice. W 1771 korpus Suworowa przeciagnal z Krakowa , przez Sulkowice ku Lanckoronie.Jedno ze wzgorz otaczjace od poludnia Sulkowice ,zwie sie Groby, w 1771 stoczyli tam walki konfederaci z wojskami carskimiW 1777r. dobra lanckoronskie zostaly zakupione przez ksiezne Krasinska ,zone syna Augusta III.W sklad dobr weszly: Myslenice,,Gorna Wies ,Dolna Wies, Bozeta,Bysina,Polanka,Stroza,Pcim,Lubien,Tenczyn,Krzeczow,Izdebnik,Biertowice, Jasienica,Sulkowice,Harbutowice,Rudnik,Palcza,Zawada Wieciorka,Jachowka,Bienkowka,Zarnowka,Bogdanowka,Budzow,Baczyn,Skawinki,Zakszow,Stronie,Lesnica I Zachelmna. Z kolei dobra te przechodzily w rece ksiazat Montleart a w r.1874 do rodziny Lubomirskich. 

W latach 1847 nadchodzi kleska glodu , epidemie tyfusu ,choleryPozar w Sulkowicach niszczy 36 domow I 6 stodol. 

W 1898 zostaje wybudowana nowa szkola podstawowa w rynku, oraz dom ludowy. 

W 1906 r. funkcjonowaly kasy oszczednosciowe tzw.kasy Stefczyka- w Bienkowce,Drogini, Glogoczowie, Jaworniku,,Krzywaczce, Lubniu,Sulkowicach, Woli Radziszowskiej.W roku 1885 Sulkowice,Biertowice,Krzywaczke nawiedzila gwaltowna powodz. Wzrost liczby ludnosci, kataklizmy, widmo glodu powodowaly emigracje, jak zwykle do Krolestwa,Litwe na Wegry. 

Z listu starosty myslenickiego Aleksandra Zborowskiego wynika ze w latach 1871 1873 ze Sulkowic wyemigrowalo do Stanow Zjednoczonych 25 osob. 

W pierwszej polowie XIX nastepuje intensywny rozwoj kowalstwa w Sulkowicach. 

W 1869 Maria Steczkowska pisala" Brzydka to wies Sulkowice, zamieszkala jest przez samych kowali,robiacych gwozdzie i inne artykuly dla rolnictwa,ciesli, i innych rzemieslnikow,ktorych kuznie buchaja dymem i iskrami, uwijaja sie wsrod tego okopciali,czarni robotnicy-huk I loskot ogluszajacy" 

Do roku 1838 kowalstwo bylo prowadzone bez zadnych nakladcow.Kowal produkowal , gotowy produkt sprzedawal na jarmarkach i okolicznych wsiach.Pierwsi nakladcy w Sulkowicach Marcin Ciezkowski oraz Jozef Garbien zaopatrywali kowali w zelazo, koks I wykupywali od nich gotowy produkt.Rosnie ilosc kowali. Z 700 w 1858 do 1000 w 1887 r. Zelazo sprowadza sie z hut w Ustroniu. 

Ilosc nakladcow powieksza sie . W II polowie XIX w. w Sulkowicach znajduje sie kilkudziesieciu kupcow zydowskich otwierajacych sklepy zelazne, tekstylne,spozywcze oraz karczmy. 

W roku 1887 z incjatywy ks.Antoniego Opidowicza ,proboszcza Sulkowic oraz starosty myslenickiego Beneschka powstalo Towarzystwo Kowali.Przetrwalo ono do roku1906.Od 1894 rozpoczela dzialalnosc Szkola Kowalska, a od 1908 Spolka Kowalska ktora trwa do1934.Z latami zmieniaja sie nazwy , Spoldzielnia, Fabryka Narzedzi "Kuznia. 

Na przelomie lat 60 I 70 zostaje ukonczona budowa nowego kosciola parafialnego, nowej plebanii.kosct.jpg (12092 bytes) 

  

Obecnie w Sulkowicach znajduje sie wiele prywatnych zakladow kowalskich.Praca jest teraz calkowicie inna , mechanizacja, nowe technologie, . 

Ale i teraz tak samo jak I pare wiekow wstecz , wczesnym rankiem o brzasku slychac stukot mlotkow o kowadla.. 

..mija XX wiek a w Sulkowicach ciagle pracuja kowale.
 

jassiut.jpg (11581 bytes)